Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) i wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to nadal poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, o czym świadczyć może fakt, że są to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na całym świecie. Szacuje się, że na WZW A (tzw. żółtaczka pokarmowa) zapada w ciągu roku ok. 14 mln osób na świecie. Natomiast w wyniku zakażenia WZW B (tzw. żółtaczka wszczepienna) umiera rocznie ok. miliona osób na świecie.
WZW A...
Do zakażenia WZW A może dojść przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. Stuprocentowej gwarancji nie daje nawet zachowanie podstawowych zasad higieny, gdyż do zakażenia wystarczy umycie rąk w zainfekowanej wodzie czy spożycie jej w postaci lodu lub w drinku.
i WZW B
WZW typu B to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirus wywołujący tę chorobę jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, a do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi! Dlatego niebezpieczne dla zdrowia i życia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach kosmetycznych czy fryzjerskich. Duże ryzyko niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną.
Skuteczna profilaktyka
Jedyną, jak dotąd najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia przeciwko WZW A i B. Ale niezależnie od tego należy pamiętać, aby:
- Zawsze dokładnie (ok. 20 s) myć ręce przed jedzeniem i po wyjściu z toalety.
- Myć owoce i warzywa przed spożyciem i dalszą obróbką. W krajach, gdzie higiena nie jest przestrzegana, należy poświęcić na tę czynność więcej czasu, a czasem lepiej w ogóle zrezygnować z surowizny. Do picia i mycia stosować w takich przypadkach tylko przegotowaną wodę.
- Spożywać posiłki przygotowane z zachowaniem wszelkich standardów. Smakowicie pachnące danie przyrządzone na ulicznym straganie może być bombą pełną wirusów i bakterii.
- Unikać salonów kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetów masażu, tatuażu, nieposiadających certyfikatów.
- Unikać przypadkowych kontaktów seksualnych.