palec covidowy

i

Autor: mat. prasowe

Nie tylko PALEC COVIDOWY. Koronawirus MOŻE WYWOŁYWAĆ i inne zmiany skórne

2020-06-22 16:40

Zmiany na skórze, które nie nie muszą być objawami choroby dermatologicznej, co znakiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Osoby nie mające problemów dermatologicznych, jeśli zauważą jaką wysypkę, powinny zachować czujność. To MOGĄ BYĆ objawy zarażenia koronawirusem. Wynika to z prowadzonych obserwacji. Potrzeba badań naukowych, by je zweryfikować.

Prowadzono je m.in. we Włoszech, Francji i Hiszpanii. O tym, że COVID-19 może objawiać się też zmianami skórnymi u zarażonego, mówiono podczas specjalistycznej konferencji „Dermatologia 2020”. Jako pierwsi tę zależność zauważono w Chinach. Osutki, z grubsza ujmując tzw. toczeń rumieniowy, na początku epidemii, w listopadzie 2019 r. stwierdzono u 2 z 1099 pacjentów. Po kilku miesiącach zmiany skórne występowały u 2 proc. chorych na C-19. Jeszcze więcej takich przypadków zaobserwowali włoscy lekarze jednego ze szpitali w Lombardii, regionu będącego centrum epidemii w tym kraju. 20 proc. z hospotalizowanych w związku z C-19 miało różnego rodzaju zmiany skórne. Hiszpańscy lekarze w jednej z obserwacji wykazali, że wśród 375 pacjentów z COVID-19 połowa z nich miała zmiany na skórze, nie wynikające z „klasycznej” choroby dermatologicznej. Po tych obserwacjach lekarze w całym świecie zaczęli zwracać uwagę na nietypowe zmiany skórne u pacjentów covidowskich.

– Zmiany skórne mogą być jedyną lub pierwszą manifestacją zakażenia, co często ma miejsce u dzieci. Zjawisko to jest groźne ponieważ, gdy zakażony bezobjawowy wnuczek odwiedza dziadków, przenosi chorobę nawet o tym nie wiedząc. Dlatego też, jeśli u dzieci nagle pojawiają się zmiany skórne, (nie związane z konkretną jednostką dermatologiczna), powinny one, przynajmniej przez okres utrzymywania się tych zmian, mieć absolutny zakaz odwiedzania osób starszych – zaleca prof. dr hab. n. med Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Jeśli ktoś nie ma zmian skórnych, a nagle mu się pojawiły, nie oznacza to, że zaraził się koronawirusem. To może być skutek uboczny stosowanych leków, stresu, infekcji bakteryjnej lub grzybicznej. Takie zmiany mogą być też pierwszym objawem zarażenia, a w takim przypadku mogą ułatwić zdiagnozowanie w kierunku obecności SARS-CoV-2. – Na razie jeszcze mamy zbyt mało danych, by dać jednoznaczną odpowiedź. Wciąż brakuje badań na dużych grupach chorych, przeprowadzonych przez lekarzy dermatologów z możliwością pełnej oceny klinicznej i laboratoryjnej. Wydaje się jednak, że dermatozy które obserwujemy są odpowiedzią organizmu na zakażenie wirusem i mogą stanowić cenny element diagnostyczny i predykcyjny dla dalszego przebiegu choroby – podkreśla prof. Walecka.

Od dwóch miesięcy wiadomo, że w jednym przypadku istnieje związek między C-19 a zmianami dermatologicznymi. Mowa o tzw. palcach covidowych – głównie u stóp, przypominające odmrożenia. Lekarze uważają, że te fioletowe lub czerwone zmiany skórne powstają wskutek stanu zapalnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły