1. Często myj ręce. „Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia”.
Nie należy zapominać, że częste używania płynów bazujących na alkoholu może spowodować podrażnienia skóry. Warto nacierać dłonie, np. gliceryną.
2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni. „W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie”.
Jeśli używasz rękawiczek ochronnych, zobacz, jak z nich bezpiecznie korzystać.
3.Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych. „Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej”.
Na karcie też mogą być patogeny, więc przypomnisz sobie o tym, czytając 5. przykazanie GIS.
4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. „Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie”.
W Chinach, gdy ktoś chciał się podrapać po twarzy, to używał do tego… zapalniczki. Tak samo jak do naciśnięcia przycisku w widzie. Potem wystarczyło opalić zapalniczkę ognie własnym na pohybel niewidocznym patogenom.
5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe. „Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane”.
Bez komentarza. Jak wielu z Was stosuje się do tego przykazania?
6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. „Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków”.
Patrz komentarz do 5. przykazania. Warto wiedzieć, że w muszli klozetowej jest średnio 10 razy mniej paciorkowców, gronkowców, bakterii E-coli niż na smartfonie, co wykazali amerykańscy naukowcy. Dezynfekować telefon należy tak często, jak myć ręce. I to nie tylko dlatego, że mamy w świecie pandemię.
7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy. „Należy zachować co najmniej 2 metry odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę”.
Najlepiej, jeśli będzie się unikało takich osób. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu za bezpieczną odległość uznawano metr.
8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu. „Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów”.
Powstaje problem: czy jeśli kicha się w łokieć, a ściślej w rękaw, to takie ubranie trzeba poddać dezynfekcji?
9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu. „Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa”.
Co się tyczy zapasów, to przykazanie to poniewczasie pojęli ci, którzy mają zapasy ryżu na kilka miesięcy. Uwaga, w Chinach też było szturmowanie sklepów i kupowanie na zapas.
10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie. „Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem”.
Bardzo ważne przykazanie. Możesz polegać także na informacjach publikowanych w „SE” i se.pl, czego ten tekst jest dowodem. Zdrowia życzymy.
Polecany artykuł: