Wraz z początkiem czerwca rozpoczął się Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. To doskonały moment na to, aby przyjrzeć się problemowi i zaktualizować informacje na jej temat.
Niewydolne serce
Niewydolność serca polega na dostarczaniu organizmowi niedostatecznej ilości tlenu. W Polsce jej przyczyną są choroby przewlekłe, najczęściej choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze. Na rozwój niewydolności serca narażone są osoby z wadami zastawek, zapaleniem mięśnia sercowego bądź jego przerostu. Wskutek niewydolności serca pacjent szybciej się męczy podczas codziennej, nawet niewielkiej aktywności fizycznej, ma duszności i jest osłabiony. Z danych NFZ na rok 2019 wynika, że rocznie w wyniku niewydolności ok. 280 tys. pacjentów trafia do szpitala.
Skuteczne leczenie
Od kilku lat przybywają leki, które zmniejszają ryzyko rozwoju niewydolności serca i ponownej hospitalizacji pacjentów. Wśród najnowszych medykamentów do leczenia tego schorzenia pojawiły się leki stosowane u chorych na cukrzycę. Badania nad nowym lekiem poprowadził zespół polskiego naukowca, a wyniki – zadowalające. Okazało się, że uzupełniona o nowy lek terapia obniżyła śmiertelność o niemal 20 proc., a ryzyko hospitalizacji aż 0 30 proc.
Razem dla Serca
Tydzień Świadomości Niewydolności Serca, który trwa od 1 do 7 czerwca to czas na dyskusję w celu poprawy sytuacji chorych. W tym celu powstała również kampania „Razem Dla Serca – Bo Liczy Się Czas”, którą zainaugurowało Porozumienie Organizacji Kardiologicznych. Celem kampanii jest wprowadzenie zmian w systemie opieki na osobami cierpiącymi na niewydolność serca, dlatego tak ważne jest, aby decydenci mieli świadomość tego, z czym zmagają się chorzy oraz jak można im skutecznie pomóc. Zapraszamy do obejrzenia filmu inauguracyjnego kampanii Razem dla serca – bo liczy się czas