Z naszych doświadczeń związanych z laserem MEL-80 (a zrobiliśmy już kilkadziesiąt tysięcy zabiegów korekcji laserowej) wynika, że jest to urządzenie pozwalające na oszczędne traktowanie rogówki, dokładne śledzenie mimowolnych ruchów gałki ocznej i pracujące bardzo szybko - sama praca lasera przy korekcji jednego oka trwa kilka-kilkanaście sekund. Uzupełnieniem lasera jest specjalna głowica, która pozwala na stosowanie najnowszych technik operacyjnych: Epi-lasik czy SBK-Lasik. Te dwie techniki - podobnie jak Lasek, są zabiegami powierzchownymi - w których nie ingeruje się w głębsze struktury rogówki, tym samym zmniejszając ryzyko typowych dla Lasika powikłań (decentralizacja płatka) - mówi prof. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka LASER.
Jeśli nie laser to soczewki
Dla pacjentów, u których nie można wykonać korekcji laserowej, okulistyka ma również rozwiązanie. Są to soczewki fakijne - doszczepiane pomiędzy tęczówką a rogówką pacjenta, przy zachowaniu jego naturalnej soczewki.
Jest kilka możliwości do wyboru:
- soczewki fakijne zwijalne - przeznaczone dla krótkowidzów
- soczewki fakijne twarde - przeznaczone dla krótkowidzów
- soczewki fakijne twarde - dla dalekowidzów
- soczewki fakijne twarde wykonywane na specjalne zamówienie - dla osób, które oprócz wady sferycznej mają również astygmatyzm.
Zabieg doszczepienia soczewki fakijnej
Bardzo często pacjenci, którzy nie mogą mieć w pełni skorygowanej wady za pomocą lasera, decydują się na zabieg doszczepienia soczewki fakijnej. Operacja odszczepienia soczewki trwa około 10-20 minut (w zależności od rodzaju soczewki), pozwala skorygować wadę do "0". Nie można operować 2 oczu naraz - między operacją pierwszego i drugiego oka powinny upłynąć co najmniej 2-3 tygodnie.