Pierwsze objawy choroby - wysoka gorączka, katar, suchy i męczący kaszel, stan zapalny górnych dróg oddechowych i gardła, zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek, łzawienie i światłowstręt - można pomylić z przeziębieniem. Po 2-3 dniach w jamie ustnej obserwuje się białe wykwity otoczone czerwoną linią nazywane plamkami Koplika.
Charakterystyczna wysypka plamisto – grudkowa pojawia się do 5 dnia od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Ma czerwony kolor, a plamy się zlewają. Najpierw uwidacznia się za uszami, później na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach.
Najlepszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepienie. Podanie dwóch dawek pozwala uzyskać niemal stuprocentową odporność. Szczepionka przeciw odrze jest bezpłatna i obowiązkowa. Podaje się ją dzieciom w 13-14 miesiącu oraz w 10 roku życia.
Ważne!
Jeśli wiesz, że niezaszczepione dziecko miało kontakt z osobą chorą na odrę, musisz udać się do lekarza, który może zlecić zastrzyk z immunoglobulinami. Złagodzą one przebieg choroby lub jej zapobiegną. Po takim zastrzyku, po pół roku konieczne jest zaszczepienie dziecka.