Kiribati

i

Autor: Krajowe Biuro Turystyki Kiribati

Odwróćcie tabelę, Republika Kiribati na czele. Gdzie covida jest najmniej?

2022-01-14 16:52

Analizowanie danych dotyczących pandemii SARS-CoV-2/COVID-19, w www.worldometers.info, jest ciekawe i pobudza do różnych refleksji. Najczęściej pod lupę brana jest czołówka tabeli, czyli te państwa, które mają największy problem z zarazą. Pomijane są te znajdujące się na samym dole epidemicznego zestawienia. Przyjrzeliśmy się wyspiarskim państewkom i temu, jak tam się dzieje w czasie epidemii.

Okazuje się, że w zestawieniu obejmującym 224 państwa/krainy (wg ONZ w świecie jest jest 195 państw) nie ma Republiki Kiribati. Żyje w niej (dokładniej na 32 atolach i jednej wyspie – wszystkie rozrzucone na Pacyfiku, na powierzchni 3,5 mln km kw.) ok. 120 tys. ludzi. Prognozuje się, że Kiribati jest skazane na zagładę. Wskutek podnoszenia się poziomu Oceanu Spokojnego. Ma je pochłonąć do 2050 r. Tymczasem z globalnym zagrożeniem, czyli SARS-CoV-2/COVID-19 to rajskie (wyłącznie z uwagi na widoki) państewko radzi sobie nadzwyczaj dobrze. I nie tylko dlatego, że jest rzucone na bezmiar oceanu (z Warszawy do lotniska w Abaiang jest 13,5 tys. km, a z Abaiang do Sydney, w Australii, „zaledwie” 4,5 tys.). Kiribati jest mocno powiązane z Australią, jako walutę mają tu dolara australijskiego i politykę przeciwepidemiczną również wzorowaną na Związku Australijskim. Dotychczas w Republice wykryto: 2 (słownie: dwie) osoby zakażone. Nie wczoraj, od początku epidemii. Odnotowano te przypadki 18 maja 2021 r.

Z Kiribati do Tonga (wyspy polinezyjskie) jest 2,1 tys. km. Władca tego państwa, Tupou VI (102 tys. poddanych żyjących na 720 km kw. wysp) nie prowadzi ultraradykalnej polityki przeciwepidemicznej (tak, jak w Kiribati, które od kilku miesięcy można tylko opuszczać), a wyniki ma takie same: jeden przypadek zarażenia SARS-CoV-2.Trafiło się to Tongijczykom 30 października 2021 r. Generalnie, to z covidowych barometrów można wywnioskować, że wyspiarskie położenie stanowi dobrą tarczę przed szarżującym po świecie koronawirusem. Na 225 państwa/krainy sklasyfikowane w worldmeters.info tylko w pięciu odnotowano mniej niż 5 przypadków zakażenia. Poza Kiribati i Tonga, to: Wysypy Marshalla (3 przypadki zarażenia), Święta Helena (na Atlantyku, 1,9 tys. km od Afryki, 2 przypadki) i Mikronezja (1). Nikt tam też przez covida nie umarł.

Takich państw bez zmarłych covidowych jest więcej. Razem z wcześniej wymienionymi – 10 (do 356 stwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem). Wśród nich jest jedno państwo niewyspiarskie – Watykan (27 przypadków). I jedna kraina również na lądzie stałym, dawna kolonia portugalska, obecnie specjalny obszar administracyjny ludowych Chin – Makao (79). Oba państwa do gigantycznych nie należą. Jednak Watykan otacza prawie 3-milionowy Rzym, a w prawie 17 razy większym (32,9 km kw.) Makao żyje 650 tys. osób. Zatem potencjalnych źródeł transmisji koronawirusa nie brakuje. Jak to duchowni robią, że udało im się utrzymać tak solidne bezpieczeństwo covidowe? Bo, jaki sposób walkę z epidemią mają Chińczycy, to wszyscy wiedzą.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Języki urzędowe na świecie. 10/15 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 15
Jaki jest język urzędowy w Bangladeszu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły