Owrzodzenia pojawiają się zazwyczaj na nogach i powstają najczęściej w wyniku zaniedbania żylaków lub ich złego leczenia. Jak je leczyć?
Oczyszczanie i kontrola
Taką ranę najpierw trzeba oczyścić - kilkakrotnie przetrzeć gazikiem zamoczonym w soli fizjologicznej i substancji o właściwościach antybakteryjnych. W ten sposób usuwamy martwy naskórek i bakterie. Następnie owrzodzenie trzeba kontrolować, by rana mogła się całkowicie zagoić. Warto zastosować do tego skuteczne i bezpieczne leki aseptyczne np. Oktaseptal ZF Unia. Oktaseptal zawiera dwie substancje czynne: dechlorowodorek oktenidyny i fenoksyetanol. To lek o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Działa już po 1 minucie od zastosowania i utrzymuje się mniej więcej przez godzinę. dechlorowodorek oktenidyny działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol przenika zaś do głębszych warstw skóry i błon śluzowych. Warto stosować Oktaseptal aż do całkowitego zagojenia się rany.
Aby zabezpieczyć ranę przed zanieczyszczeniem, trzeba też zastosować specjalistyczny opatrunek. Aby rana dobrze i szybko się goiła, musi być lekko wilgotna.
Rumień po oparzeniu
Oparzenia to częste urazy jakie przydarzają nam się w domu. W przypadku oparzenia trzeba reagować szybko - ranę od razu włożyć pod chłodny strumień wody i chłodzić tak przez minimum 15 minut. Następnie trzeba oparzenie zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem. Niczym nie smarować! Jak najszybciej usunąć odzież i biżuterię z oparzonych kończyn, ponieważ na skutek urazu dochodzi do szybko narastającego obrzęku. Jeśli oparzenie oznacza tylko rumień i silny ból, możemy pomóc poszkodowanemu w domu. Ranę należy spryskać Oktaseptalem, pozostawić lek na 1 do 5 minut, a następnie delikatnie osuszyć. Czynność powtarzać kilka razy dziennie aż do zagojenia się rany.