O wyleczeniu możemy mówić wtedy, gdy zlikwidujemy przyczynę choroby i gdy możliwe jest przywrócenie pierwotnego stanu narządu wzroku. Niestety, uszkodzenia spowodowane jaskrą są nieodwracalne. Rzadko zdarza się, że jest to jedynie stan chorobowy przemijający, np. gdy występuje po operacjach okulistycznych i ciśnienie wewnątrzgałkowe wraca do wartości prawidłowych po zakończonym leczeniu.
Jaskrę przede wszystkim leczymy kroplami. Leczenie operacyjne jest zarezerwowane dla sytuacji trudnych, np. jaskra u dzieci (zawsze!), wówczas gdy mimo stosowanego leczenia dochodzi do postępu uszkodzenia jaskrowego w badaniach diagnostycznych oraz jeśli za pomocą kropli nie możemy wystarczająco obniżyć ciśnienia w gałce ocznej.
Operacje przeciwjaskrowe są zabiegami wewnątrzgałkowymi, obciążonymi większym ryzykiem powikłań niż chirurgia zaćmy. Nie można również przewidzieć długoterminowych efektów wykonanych operacji.
Według wielu badań światowych, około połowa pacjentów po zabiegu filtrującym po 2 latach miała znowu włączone leczenie kroplowe.
Chirurgia jaskry cały czas się rozwija, techniki zabiegów są doskonalone, tak aby nie dochodziło do zarastania przetok filtrujących. W wielu sytuacjach zabiegi te są niezbędne dla ratowania nerwu wzrokowego i o tym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o zabiegu.