Maja i przyjaciele - niepełnosprawni

i

Autor: Materiały prasowe

Osoby niepełnosprawne to wyjątkowi ludzie i pracownicy

2022-04-14 14:23

Każdy z nas potrzebuje akceptacji, poczucia przynależności do społeczeństwa, docenienia. Niestety są wśród nas osoby, dla których wykluczenie społeczne, komunikacyjne i zawodowe – to codzienność. Dobra wiadomość jest taka, że sytuacja osób z niepełnosprawnością stopniowo się zmienia, a niezaprzeczalnym dowodem na to jest działalność Fundacji Emanio Arcus.

Emanio Arcus już od 2012 r. wspiera osoby niepełnosprawne i szerzy świadomość na ich temat wśród Polaków. Uruchomiła pierwszą w Polsce i w Europie cyfrową rozgłośnię radiową „Bezpieczna Podróż”, prowadzoną m.in. przez osoby niepełnosprawne, a także otworzyła restaurację w Legionowie „Zdrówko”, która zatrudnia 25 pracowników, z czego 18 stanowią osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

Osoby niepełnosprawne to wyjątkowi ludzie i pracownicy 1

i

Autor: Materiały prasowe

Zatrudnienie dla wyjątkowych osób

Fundacja Emanio Arcus już od 2012 r. prowadzi działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jedną z takich inicjatyw jest portal bezpiecznapodroz.org. Platforma istnieje już 7 lat, a także prowadzi działania w mediach społecznościowych. To wreszcie pierwsze ogólnopolskie Radio Bezpieczna Podróż dla wykluczonych, w którym zatrudnione są osoby niepełnosprawne.

W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch niezwykłych osobach, które w swojej pracy kierują się mądrością, doświadczeniem i empatią – prezes Fundacji Małgorzacie Trzcińskiej i wiceprezes oraz dyrektorce projektu rozgłośni – Magdalenie Kosek. Każda z nich doświadczyła tego, czym jest niepełnosprawność i z jakimi wyzwaniami się wiąże, gdy dotyka najbliższych. Ze zdobytej wiedzy i doświadczenia postanowiły zrobić użytek, stając się głosem osób często niesłuchanych i niesłyszanych: niepełnosprawnych, ale też tych, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, ofiar wypadków drogowych, a także ludzi z małą siłą przebicia czy uzależnionych. W rozgłośni pracuje już 8 osób niepełnosprawnych, a rekrutacja nadal trwa.

Osoby niepełnosprawne to wyjątkowi ludzie i pracownicy 3

i

Autor: Materiały prasowe

Nietuzinkowa restauracja w Legionowie

Kolejną inicjatywą Fundacji Emanio Arcus jest restauracja „Zdrówko” w Legionowie.

Restauracja „Zdrówko”, zlokalizowana w samym centrum Legionowa, jest jednocześnie Zakładem Aktywności Zawodowej. W tym momencie restauracja zatrudnia 18 osób niepełnosprawnych, w tym 10 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 8 ze stopniem umiarkowanym. W sumie wszystkich pracowników jest 25 – mówi Magdalena Kosek. W restauracji osoby z różnym stopniem niepełnosprawności obsługują salę, wydają posiłki, sprzątają i pomagają w kuchni. Nie boją się ciężkiej pracy i sumiennie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Trudne początki

Początki jednak nie były łatwe. Otwarcie restauracji odbyło się dosłownie 4 miesiące przed wybuchem pandemii i wiązało się w wieloma wyzwaniami. Ruch był bardzo mały, a część mieszkańców Legionowa pewnie nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, kto przygotowuje te wszystkie pyszne posiłki w „Zdrówku”.

Sytuacja była bardzo trudna, ale przetrwaliśmy ten czas. Przy restauracji jest mini zoo, a w nim m.in. kangury, kaczki, kury. Dzieci uwielbiają tutaj przychodzić! Mamy tez spory ogródek, gdzie wiosną i latem wystawiane są stoliki i krzesła dla klientów restauracji. Zatrudnione osoby wychodzą do gości, rozmawiają z nimi, co powoduje, że atmosfera w tym miejscu jest rodzinna. Goście przychodzą tutaj bardzo chętnie, także ze względu na osoby niepełnosprawne, od których emanuje ciepło i życzliwość – opowiada dyrektor projektu Magdalena Kosek.

Inna, lepsza rzeczywistość

To, co odróżnia pracowników niepełnosprawnych od osób w pełni sprawnych to… uśmiech. Uśmiech po przyjściu do pracy, radość, że jest się potrzebnym, że można wyjść z domu w konkretnym celu. „Boże, dziękujemy, że tu jesteśmy”, mówią pracownicy.

Nasi pracownicy początkowo nie mieli żadnego doświadczenia, a mimo to radzą sobie bardzo dobrze. Przede wszystkim wykonują swoją pracę z sercem, szczerością i zaangażowaniem. To dla nich wiele znaczy. Ich świat wygląda teraz zupełnie inaczej, poczucie własnej wartości wyraźnie wzrosło. To trzeba zobaczyć – mówi wzruszona wiceprezes i dodaje.

Miejsce pracy i narodziny przyjaźni

Inicjatywy Fundacji Emanio Arcus, w których osoby wykluczone mogą znaleźć zatrudnienie to nie tylko miejsca pracy. To także miejsca, gdzie spotykają się ludzie, którzy dzielą tę samą pasję, te same radości i te same problemy. Tak rodzi się nie tylko satysfakcjonująca współpraca, ale też przyjaźń.

Osoby niepełnosprawne, z którymi współpracujemy, bardzo nam ufają. Łączy nas nie tylko praca. Spędzają ze mną i z prezes Fundacji bardzo dużo czasu, także poza godzinami swojej pracy. Rozmawiają z nami o swoich problemach. Jesteśmy nie tylko ich nauczycielami na ścieżce zawodowej, ale też przyjaciółmi. A oni czują, że mają w nas wsparcie – mówi Magdalena Kosek.

Osoby niepełnosprawne to wyjątkowi ludzie i pracownicy 2

i

Autor: Materiały prasowe

Ty też możesz pomóc

Tak niesamowici i odważni ludzie, którzy mimo przeciwności losu, uśmiechają się, pracują i służą innym, zdecydowanie zasługują na nasze wsparcie. Jeśli chcesz pomóc, wystarczy podczas składania deklaracji PIT wpisać KRS: 0000406931.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły