Otyłość jest chorobą, którą w naszym centrum skutecznie leczymy

i

Autor: Maciej Chyra

Otyłość jest chorobą, którą w naszym centrum skutecznie leczymy

2020-03-03 11:59

Mówi PHILIP Pasler, wiceprezes zarządu KCM Clinic.

- Jaką pomoc może uzyskać pacjent chory na otyłość w prywatnych placówkach służby zdrowia?

PHILIP Pasler, wiceprezes zarządu KCM Clinic.
PHILIP Pasler, wiceprezes zarządu KCM Clinic.

- KCM Clinic jest międzynarodowym ośrodkiem referencyjnym leczenia otyłości. W naszym specjalistycznym centrum wykonywane są zabiegi operacyjne leczenia otyłości i chorób jej współistniejących, MIĘDZY INNYMI NAJBARDZIEJ POPULARNE: rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy), mini gastric bypass i gastric bypass, czyli zespolenie żołądkowo-jelitowe. Stosowana jest także nieoperacyjna metoda leczenia otyłości, czyli tzw. balon żołądkowy. O metodzie leczenia decyduje chirurg bariatra wraz z pacjentem podczas konsultacji po diagnostyce.

- Jak wygląda opieka nad pacjentem? 

– Mamy swój schemat postępowania. W pierwszej kolejności pacjent otrzymuje od nas pakiet istotnych informacji wraz z dietą, którą musi stosować przez 10 dni przez zabiegiem. Otrzymuje też opiekę osobistego koordynatora, który będzie się pacjentem opiekował przez najważniejszą część „podróży ku wyleczeniu”, czyli aż do opuszczenia przez pacjenta szpitala. Po przybyciu do naszej kliniki, pacjent przechodzi konsultacje specjalistyczne i szeroką diagnostykę. Ostatnim etapem jest konsultacja u chirurga bariatry, który decyduje, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, proponuje pacjentowi konkretne rozwiązanie i wszystko mu wyjaśnia. Dwa dni po zabiegu pacjent może opuścić szpital. To oznacza, że chory spędza u nas w sumie 5 dni. Przez cały czas pobytu w szpitalu ma swój prywatny pokój.
 
- Czy pacjent po zabiegu też otrzymuje jakieś wsparcie?

- Oczywiście. Proponujemy pełen pakiet – nie tylko przed zabiegową  diagnostykę i konsultacje specjalistyczne, ale również  opiekę dietetyka klinicznego, indywidualny plan odżywania oraz konsultacje z psychologiem. Zachęcamy także pacjenta, by uczestniczył w spotkaniach jednej z grup wsparcia (grupy działają w regionach). Tam ma możliwość spotkać się, wymienić informacjami i doświadczeniami z pacjentami, którzy już przebyli tę drogę. Może się też konsultować z dietetykiem czy psychologiem tak często, jak tego potrzebuje. Wszystkie konultacje, zarówno te przed jak i po-zabiegowe można odbyć zarówno w Jeleniej Górze, w naszej placówce konsultacyjnej we Wrocławiu przy ul. Kruczej, a także odbyć przez internet w komforcie własnego domu. Taka elastyczność jest ważna dla pacjentów, gdyż przyjeżdżają do nas nie tylko z całej Polski, ale i z całego świata.
 
- Ile kosztują takie operacje?

- Ceny zabiegów bariatrycznych wbrew pozorom nie są wygórowane,a ich wysokość zależy od wielu czynników i dostosowywane są przez multidyscyplinarny zespól indywidualnie.

- Po zabiegu i gwałtownym chudnięciu pozostaje nam problem z wiszącą skórą.

- Część pacjentów rzeczywiście ma taki problem. Na szczęście i na to jest rozwiązanie. W KCM Clinic istnieje oddział chirurgii plastycznej a dla takich pacjentów przygotowany jest szereg specjalistycznych zabiegów, na przykład, najbardziej popularny - plastyka powłok brzusznych.
 
- Jak wybrać dobrą placówkę leczenia otyłości?

- Pamiętajmy, że jedynie placówki prywatne są w stanie zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę. W szpitalu publicznym pacjent otrzymuje jedynie zabieg operacyjny, zaś o diagnostykę, wsparcie psychologiczne czy dietetyczne musi zadbać we własnym zakresie. KCM Clinic jest uznane przez International Federation for the Surgery of Obesity (IFSO) (Międzynarodową Federację Chirurgii Otyłości) za ośrodek referencyjny leczenia otyłości.
 
- Ośrodek referencyjny leczenia otyłości - co to znaczy?

- Ośrodek referencyjny musi mieć przeprowadzone co najmniej 3 tys. zabiegów. Mamy prawo dostępu do najnowszych technologii sprzętowych i farmakologicznych na rynku. Zostaliśmy wybrani przez niezależną organizację Global Clinic Rating, jako ośrodek nr jeden na świecie w kompleksowym leczeniu otyłości. Warto dodać że na liście jest aż 260 ośrodków na świecie, w tym ośrodki amerykańskie. A bariatria przecież w Ameryce miała swój początek. Szkolimy chirurgów z całego świata w nowoczesnej laparoskopowej chirurgii bariatrycznej, uczymy ich jak realizować protokoły bariatryczne w ich szpitalach i organizować całą kompleksową opiekę okołooperacyjną, jak zminimalizować ryzyko powikłań i skrócić czas pobytu pacjenta w szpitalu. Nasi chirurdzy szkolą także lekarzy pracujących w placówkach NFZ, organizujemy szereg szkoleń i konferencji dla polskich lekarzy. Nasi chirurdzy jeżdżą w celach edukacyjnych do placówek na całym świecie.

- Czy edukujecie także pacjentów?

- Tak, i przywiązujemy do tego naprawdę dużą wagę. Prowadzimy również grupy w mediach społecznościowych. Stworzyliśmy aplikację na których umieszczane są materiały edukacyjne i wywiady z chirurgami i pacjentami. A gdyby pacjenci zapragnęli pogłębić swoją wiedzę jeszcze bardziej, mają możliwość wzięcia udziału w naukowych konferencjach z przekazem na żywo z sali operacyjnej, organizowanych przez nas co roku.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły