Do zabiegu operacyjnego w prywatnej służbie zdrowia kwalifikuje się pacjent, który ma BMI 30 i wyższe, o ile cierpi też inne choroby towarzyszące np. cukrzycę, nadciśnienie, zwyrodnienia stawów. Z BMI 35 pacjent kwalifikowany jest do operacji bez dodatkowych warunków. W NFZ kwalifikacje do zabiegu ma pacjent z BMI 35-39 z chorobami towarzyszącymi, a od 40 BMI bezwarunkowo. Operację bariatryczną można zaproponować pacjentom od 15. do ok. 70. roku życia.
Najczęściej wykonuje się trzy zabiegi operacyjne:
1. rękawową resekcję żołądka (sleeve gastrectomy). To jest zabieg, który polega na usunięciu części żołądka. Zmniejsza się więc jego objętość. Wycięcie znacznej części żołądka wraz z dnem powoduje zmniejszenie wydzielania greliny, tzw. hormonu głodu, a tym samym – obniżenie uczucia głodu, przy czym pozostała część żołądka może pomieścić jedynie 100-150 ml pokarmu. Po tym zabiegu pacjent szybko traci wagę,
2. mini gastric bypass. Operacja polega na wytworzeniu w górnej części żołądka niewielkiego zbiornika o pojemności ok. 30 ml, który zostaje połączony z jelitem cienkim. Pokarm wpada niemal bezpośrednio do jelita, co skraca efektywny czas trawienia i wchłaniania,
3. gastric bypass, czyli zespolenie żołądkowo-jelitowe. Zabieg, od którego powoli się odchodzi. Podobny do mini gastric bypass, ale związany z usunięciem fragmentu jelita. Wszystkie te operacje są wykonywane laparoskopowo i zaliczają się do tzw. zabiegów bezpiecznych.
Niektórzy stosują także opaskę żołądkową, ale od tego zabiegu się odchodzi, ponieważ jest on nieskuteczny. Opaskę po kilku latach trzeba usunąć, a wtedy żołądek wraca do poprzedniej wielkości i pacjent znów tyje. Nieoperacyjną metodą leczenia otyłości jest tzw. balon żołądkowy. Do założenia balonu kwalifikują się 2 grupy osób: osoby ze wskaźnikiem masy ciała BMI 27 lub większym, które mają trudności z utratą zbędnych kilogramów metodami tradycyjnymi lub pacjenci z BMI 50-60 i większym jako etap przejściowy przed operacją. Zabieg polega na wprowadzeniu endoskopowo do żołądka balonu, odpornego na działanie kwasów żołądkowych i wypełnieniu go solą fizjologiczną. Balon uciska ściany żołądka, powodując uczucie sytości. Skuteczność tego zabiegu też nie zawsze jest satysfakcjonująca.
Istnieją przeciwwskazania do operacji bariatrycznej. Są nimi np. choroby związane z tarczycą. Chory najpierw musi zgłosić się do lekarza z tym problemem, a gdy choroba tarczycy będzie już kontrolowana farmakologicznie, można zacząć leczyć otyłość. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby związane z nadnerczami, nerkami i wątrobą oraz choroby psychiczne. Według International Federation for the Surgery of Obesity (IFSO) (Międzynarodowej Federacji Chirurgii Otyłości) ogłoszonych w 2019 r. skuteczność rękawowej resekcji żołądka wynosi ok. 70 proc.
Partner materiału