Pacjenci wentylowani mechanicznie apelują  Nie zabierajcie nam tlenu!

i

Autor: Shutterstock

Pacjenci wentylowani mechanicznie apelują. Nie zabierajcie nam tlenu!

2022-05-18 13:08

Jest ich w Polsce ok. 10 tys. To chorzy wymagający respiratoterapii, którzy wymagają stałego podłączenia do tlenu, gdyż bez tego mogliby się udusić. Do niedawna respiratory były obecne jedynie w szpitalach. Dziś, dzięki rozwojowi technologii medycznych, można je wykorzystywać także w warunkach domowych. Dowiedziono, że pacjenci wentylowani mechanicznie w domu czują się lepiej, ich stan zdrowia zdecydowanie się poprawia. I oto od 1. maja to się zmienia.

Boją się o swoje życie

Tego dnia prezes NFZ wydał zarządzenie, obniżające koszty taryf dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, nieinwazyjnie nawet o 62 proc.! Tacy pacjenci stanowią największą grupę, niemal 80 proc. Obcięcie taryf oznacza dla nich mniejszą dostępność świadczenia (jest ono limitowane) i jeszcze dłuższe kolejki do uzyskania respiratora. Niektórzy mogą już nie doczekać dostępu do respiratora i zacząć się dusić. Część pacjentów będzie zmuszona do pozostania w szpitalu, zajmując miejsce innemu, ciężej choremu. Wielu przy kolejnym ataku duszności może na czas nie dojechać do szpitala.

Pacjentów będzie przybywać

A chorych wymagających respiratoterapii będzie coraz więcej, co jest m. in. związane z długofalowymi skutkami pandemii Covid-19 i powikłaniami ze strony układu oddechowego. Ponadto stale rośnie zachorowalność na POChP (Przewlekła obturacyjna choroba płuc), a wielu z tych chorych wymaga wentylacji.

- Dlaczego NFZ tak bardzo chce oszczędzać na pacjentach, którzy, aby żyć, potrzebują stałego dostępu do tlenu – pytają pacjenci i apelują do Ministra Zdrowia o zawieszenie zarządzenia prezesa NFZ.

- To zarządzenie jest nie do zaakceptowania Jako Stowarzyszenie nie zgadzamy się na podejmowanie decyzji, mających kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i życia, bez przeprowadzenia konsultacji społecznych i z pominięciem naszych postulatów. Mamy prawo i chcemy godnie żyć, nie zabierajcie nam prawa do oddechu! – apeluje Joanna Wilmińska, prezes Stowarzyszenia „Jednym tchem”.

Ministerstwo odpowiada

Czy Ministerstwo Zdrowia podejmie jakieś działania w tej sprawie. Oto, jaką odpowiedź uzyskaliśmy:

„Wszelkie kontrakty z NFZ w zakresie wentylacji mechanicznej obowiązują. Żaden chory nie ucierpi. Jedyne, co się zmieni, to zyski firm, które udostępniają sprzęt i zapewniają obsługę chorego. Ceny po ich stronie były bowiem niejednokrotnie oderwane od cen innych świadczeń i nie miały żadnego uzasadnienia”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły