Pacjenci z łuszczycą - mistrzowie kamuflażu

i

Autor: Shutterstock

Łuszczyca

Pacjenci z łuszczycą - mistrzowie kamuflażu

2022-12-06 12:35

Z tą chorobą czują się jak trędowaci. Zmiany skórne, najczęściej w postaci czerwonobrunatnych plam pokrytych białoszarą łuską, stygmatyzują, choć łuszczycą nie można się zarazić, ale świadomość tego schorzenia w społeczeństwie wciąż jest niska. Łuszczyca, przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna objawia się nie tylko zmianami skórnymi, to nie tylko wysypka, sączące się rany, świąd, ból, ale też dolegliwości ogólnoustrojowe. Ta choroba, jak mówią chorzy, niszczy ich ciało i duszę. I trzeba mieć w sobie naprawdę dużo siły, żeby sobie jakoś z nią radzić. Wielu sobie nie radzi, zmiany kamuflują, zakładając nawet w upał zakrywającą odzież, unikają ludzi. Wielu wpada w depresję, podejmując próby samobójcze. W Polsce na łuszczycę choruje ok. miliona osób. Ok. 20 proc. z nich ma ciężką postać choroby. To chorzy, u których zmiany skórne obejmują nawet całe ciało!

Najczęstszy wariant choroby to łuszczyca plackowata. która dotyka do 85 proc. pacjentów. W tej postaci zmiany są zlokalizowane głównie na tułowiu, łokciach, kolanach, brzuchu, ale mogą też zajmować paznokcie, dłonie i stopy, skórę głowy, narządy płciowe.

Chorzy na łuszczycę są bardziej podatni na inne schorzenia, u podłoża których leżą ogólnoustrojowe procesy zapalne, zwłaszcza na choroby sercowo-naczyniowe i związane z zaburzeniami metabolicznymi (cukrzyca, hiperlipidemia, otyłość, hipercholesterolemia). U pacjentów z łuszczycą mogą pojawiać się nieswoiste choroby zapalne jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Kiedy dochodzi do zajęcia stawów

U 30 proc. chorych może rozwinąć łuszczycowe zapalenia stawów (ŁZS), co, jeśli w porę nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, prowadzi do niepełnosprawności ruchowej i inwalidztwa. ŁZS może się pojawić zarówno u pacjentów z nasilonymi zmianami skórnymi, jak i u tych, u których widoczne są jedynie pojedyncze ogniska na skórze lub paznokciach, a nawet u tych chorych, u których te zmiany nie występują. Najczęściej najpierw pojawiają się zmiany skórne (u ok. 70 proc.), a potem dochodzi do zajęcia stawów. Ale może być i tak, że zmiany stawowe poprzedzają zmiany skórne, albo jedne i drugie pojawiają się równocześnie.

Obrzęk, tkliwość, sztywność stawów, bóle, także otaczających tkanek – to typowe objawy ŁZS. Choroba charakteryzuje się zmiennym przebiegiem, z okresami zaostrzeń i remisji.

Jest lepiej, ale…te absurdy

W ciągu ostatnich lat nastąpiła poprawa w terapii łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów, pojawiły się leki biologiczne, zmniejszające objawy zapalenia stawów i hamujące ich niszczenie, ale dostęp do nowoczesnych terapii, leków biologicznych najnowszej klasy, takich jak inhibitory interleukiny 17, 23, 12/23 jest ograniczony. W tym przypadku obowiązuje 96-tygodniowy okres leczenia. Aby znów leki mogły być włączone, pacjent musi czekać na nawrót choroby!

- To absurd – mówi prof. Witold Owczarek. – Często jest tak, że ten okres 96 tygodni to nie jest remisja choroby, ale kontrola choroby na poziomie minimalnej jej aktywności, określanej jako np. 1 proc. zajętości powierzchni ciała. Dlatego administracyjne ograniczenia czasu terapii absolutnie nie powinny mieć miejsca. Decyzja o wyborze leczenia i czasu jego trwania powinna należeć wyłącznie do lekarza.

Wśród postulatów dermatologów dotyczących leczenia łuszczycy plackowatej jest też apel o wprowadzenie do programu lekowego najnowszego leku z grupy inhibitorów interleukiny 17 (inhibitor IL-17), dzięki któremu zwiększą się możliwości terapeutyczne chorych.

Wachlarz leków powinien być szerszy

- My zawsze staramy się tak dobrać leki, żeby u pacjenta ten lek był jak najbardziej bezpieczny i jak najbardziej efektywny – mówi prof. Brygida Kwiatkowska. – Jednak wśród dostępnej grupy leków brakuje leków biologicznych najnowszej klasy, skierowanych przeciwko IL-23. Badania wykazały, że ich zastosowanie u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zmniejsza ból i obrzęk stawów, nasilenie zmian skórnych, poprawia sprawność fizyczną i jakość życia. Dostęp do tych leków poszerzyłby wachlarz możliwości terapeutycznych o nowy mechanizm działania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły