Rak kolczystokomórkowy skóry - objawy, rozpoznanie, leczenie

i

Autor: Getty Images

Pacjenci z rakiem kolczystokomórkowym nie mogą czekać

2021-05-25 10:11

Ten rodzaj raka skóry, podobnie jak czerniak, najczęściej występuje w obrębie odkrytych części ciała, które przez długi czas były narażone na działanie promieni słonecznych. Ale nie zawsze. U pana Rafała (47) pojawił się jako skutek urazu na podudziu. Rak kolczystokomórkowy jest co prawda mniej groźny niż czerniak, ale znacznie częstszy. Eksperci szacują, że niebawem w Polsce co druga osoba po 60. roku życia zachoruje na raka skóry, a wśród nich ok. kilku tysięcy będą stanowiły osoby z rakiem kolczystokomórkowym.

Kiedy nic już nie działa

- U mnie ten rak doszedł do uda, zaatakował węzły chłonne – mówi pan Rafał. – Przeszedłem pięć operacji, zabiegi radioterapii. Pozostawała jeszcze chemia, ale nie można jej było u mnie zastosować z uwagi na niewydolność nerek. Rak się posuwał dalej. Nic nie pomagało, lekarze już nic więcej nie mogli mi zaproponować. Kiedy dowiedziałem się, że jest nowa terapia, immunoterapia, od razu zacząłem się o nią starać. Tylko że to leczenie nie jest refundowane. W zeszłym roku udało mi się załatwić lek przez RDTL – Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych, ale to droga przez mękę. Szpital uzyskał zgodę na pięć dawek, a co będzie potem? Nie wiem.

ZOBACZ: Przewlekłe stany zapalne skóry

Pielęgnacja skóry 40-latki

Tym pacjentom możemy nadal pomóc

Wielu pacjentów z przerzutowym lub miejscowo zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry w ogóle nie kwalifikuje się do operacji. – Ale to są pacjenci, którym nadal możemy pomóc – przekonuje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. – Dla tych chorych jest nadzieja w postaci immunoterapii systemowej, która bardzo dobrze działa u pacjentów w wieku podeszłym, pobudza i wzmacnia odpowiedź układu odpornościowego, precyzyjnie nakierowując czynniki terapeutyczne w miejsca zmienione chorobowo. W przeciwieństwie do chemioterapii, leki immunokompetentne nie uszkadzają zdrowych tkanek i narządów.

- Pacjenci z nieoperacyjnym rakiem kolczystokomórkowym skóry nie mogą dłużej czekać. Pamiętajmy, że ta choroba postępuje każdego dnia – mówi Joanna Konarzewska-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY
Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły