Dializa

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Dializy otrzewnowe

Pacjent powinien mieć wybór. Za mało pacjentów dializowanych jest w domu

Przewlekła choroba nerek jest w Polsce drugą co do częstości, po nadciśnieniu tętniczym, chorobą przewlekłą. Choruje na nią ok. 4,2 mln osób. Jest ona niestety późno wykrywana, często przypadkowo, przy okazji innych badań (nerki nie bolą…), co prowadzi do całkowitej niewydolności nerek i przedwczesnej śmierci. Co roku na skutek przewlekłej choroby nerek umiera ponad 80 tys. osób.

Leczenie nerkozastępcze – dializoterapia

Terapią podtrzymującą życie, kiedy nerki już przestają pracować, są dializy. Niektórzy chorzy są dializowani przez kilkanaście, a nawet i więcej lat. Najbardziej popularną jest u nas hemodializa, obarczona jednak wieloma skutkami ubocznymi i uciążliwościami dla chorego. Przede wszystkim musi on 3 razy w tygodniu pojawić się w stacji dializ, gdzie przez 4 godziny jest podłączony do specjalistycznej aparatury. Alternatywą dla hemodializy jest domowa dializoterapia otrzewnowa, w której do oczyszczania krwi z toksycznych substancji wykorzystuje się błonę otrzewnową, która wyścieła jamę brzuszną. I wykonuje to podczas snu urządzenie, cykler, do którego jest on podłączony.

Dializy otrzewnowe dają niezależność

Rajmund Michalski (61) prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki, w wieku 28 lat dowiedział się, że jego nerki przestają pracować. Przez wiele lat był leczony farmakologicznie, jednak wiedział, że może uratować go tylko przeszczep. Zanim do tego doszło, 11 lat temu, był poddawany dializom. W jego przypadku były to dializy otrzewnowe. – Skoncentrowałem się na tym, żeby żyć normalnie i nawet… pokochałem te swoje otrzewnowe dializy, dające mi sporo niezależności.

Dziś mówi, że dzięki chorobie… został profesorem w Instytucie Podstaw Inżynierii Środowiska, gdzie nadal pracuje. – Bo wciąż mogłem być aktywny.

– Dializy otrzewnowe mają wiele zalet, m. in. oszczędzają naczynia krwionośne, chronią przed zakażeniami, a przede wszystkim umożliwiają realizację własnych celów. – podkreśla Dorota Ligęza, wiceprezes Stowarzyszenia, która na niewydolność nerek zachorowała w 1991 roku, tuż przed maturą. Dializowała się przez 20 lat, m. in. metodą otrzewnową, a 14 lat temu miała przeszczep nerki.

Spersonalizowana forma terapii

W Polsce jedynie 4 proc. pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek korzysta z domowej dializoterapii otrzewnowej, podczas gdy w innych krajach europejskich to kilkadziesiąt procent. Głównie dlatego, że lekarze w Polsce nie informują pacjenta o takiej możliwości.

– A pacjent powinien mieć wybór – mówi prof. Beata Naumnik, kier. Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Dializoterapia powinna być terapią spersonalizowaną, dostosowaną do pacjenta. To terapia powinna być poporządkowana trybowi życia pacjenta, a nie odwrotnie. Pacjent dializowany otrzewnowo w warunkach domowych jest pacjentem bardziej świadomym, jest współodpowiedzialny za swoją terapię. Jest to terapia wygodna i bezpieczna, taki pacjent nie jest pozostawiony sam sobie, może on być w trakcie zabiegu wykonywanego w domu zdalnie monitorowany. Najważniejsze, żeby lekarz informował o możliwościach wyboru, a sposobu leczenia i tego wyboru dokonywali wspólnie – pacjent z lekarzem.

Polska na ucho
Doktórka
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      1. Now Playing
        Up NextDoktórka
      2. Now Playing
        Up NextDom niebieskich tulipanów
      3. Now Playing
        Up NextZgodnym chórem
      4. Now Playing
        Up NextGenetyczny bliźniak
      5. Now Playing
        Up NextPraca w raju
      6. Now Playing
        Up NextSzczyt szczytów
      7. Now Playing
        Up NextWyścig życia
      8. Now Playing
        Up NextJedną nogą w finale
      9. Now Playing
        Up NextBariery
      10. Now Playing
        Up NextPływaczka
      11. Now Playing
        Up NextNa końcach świata
      12. Now Playing
        Up NextWrota piekieł
      13. Now Playing
        Up NextProszę o ciszę
      14. Now Playing
        Up NextDo końca świata
      15. Now Playing
        Up NextŻycie do wyburzenia
      16. Now Playing
        Up NextZofiówka
      17. Now Playing
        Up NextUkraińcy w Polsce
      18. Now Playing
        Up NextŻycie w trasie
      19. Now Playing
        Up NextCzarownice
      20. Now Playing
        Up NextWigilia w Kamienicy
      21. Now Playing
        Up NextJestem Rosjanką

      Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

      Najnowsze artykuły