papierosy, tytoń, nałóg

i

Autor: pixabay.com

Nałóg i budżet

Palących w Polsce nie ubywa. Ubyłoby, gdyby od jutra paczka papierosów kosztowała nie 15, ale 45 złotych

2023-04-28 16:07

Papierosy są do d… wynika ze słynnego plakatu Andrzej Pągowskiego i systematycznie drożeją, a w Polsce od trzech lat liczba palących… nie maleje, ale wzrasta. Według danych Polskiej Akademii Nauk papierosy pali prawie 29 proc. Polaków systematycznie. Tylko drastyczne, jednokrotne podniesienie ceny może spowodować podjęcie decyzji o rzuceniu palenia ze względów ekonomicznych – uważają onkolodzy. To mogłoby wstrząsnąć budżetem państwa!

W opracowaniu „Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków” eksperci podkreślają: tylko kompleksowe podejście do zredukowania palenia może przynieść trwały efekt. Dotychczasowe metody i środki w ocenie ekspertów są nieskuteczne. Mają tego świadomość decydenci w Ministerstwie Zdrowia. W rozmowie z Newserią Biznes wiceminister Waldemar Kraska przyznaje: – Po pandemii musimy zweryfikować swoje plany redukcji palenia, ale jednocześnie zintensyfikować nasze działania, które ograniczą palenie tytoniu. Plany Ministerstwa Zdrowia przewidywały, że w 2030 r. liczba palących Polaków powinna być mniejsza niż 5 proc. Jednak w okresie trzech lat pandemii zachowania społeczne były zdecydowanie inne, niż zakładaliśmy. Pełna izolacja i wymuszone działania epidemiczne spowodowały, że częściej przebywaliśmy w domu, mieliśmy więcej wolnego czasu i wzrosło w tym czasie nie tylko spożycie tytoniu, ale niestety także napojów alkoholowych…

Eksperci z PAN rekomendują między innymi: • podwyższanie cen wyrobów tytoniowych, • ograniczenie dostępności dp nich (choćby przez podniesienie wieku uprawniającego do zakupu używek z 18 do 21 lat), • likwidację wszelkich form ich reklamy i promocji, • uruchomienie programu pomocy osobom uzależnionym od nikotyny, w tym osobom nieletnim, • szeroką edukację zdrowotną ukierunkowaną „na ograniczenie inicjacji i konsumpcji produktów nikotynowych”. Pamiętać należy, że obecnie państwo prowadzi politykę stopniowej podwyżki cen papierosów, o kilka procent. Taka polityka wzrostu cena o parędziesiąt groszy prowadzi, w opinii dr. Pawła Koczkodaja z Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, do tego, że konsumenci przyzwyczajają się do wyższych cen. – Tylko drastyczne, jednokrotne podniesienie ceny może spowodować podjęcie decyzji o rzuceniu palenia ze względów ekonomicznych – uważa onkolog. W Australii paczka kosztuje ponad 15 USD. Niewiele mniej w Nowej Zelandii...

Sylwester Marzeń. Zenek Martyniuk pali ostatniego papierosa przed występem

Problem w tym, że gdyby dziś wszyscy palacze porzucili nałóg i nie kupili już ani jednej paczki papierosów, to budżet państwa wielce by to odczuł. Szacuje się, że w 2022 r. z akcyzy od wyrobów tytoniowych wpłynęło ok. 26 mld zł. Jako, że akcyza co roku wzrasta, to przychody z tego tytułu, przy wzrastającej liczbie palaczy, również zwiększają się. Podobnie rzecz ma się w przypadku konsumpcji alkoholu. Z tym że alkoholików w Polsce leczy się „na NFZ”, a nałogowców tytoniowych, chcących rzucić palenie, już nie.

– Osoby uzależnione od palenia – w przeciwieństwie do osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków – nie mogą skorzystać np. z pomocy psychologa czy psychiatry. Leki zarejestrowane dla walki z nikotynizmem nie są lekami refundowanymi. Mamy też przychodnie leczące alkoholików, oddziały odwykowe, uporaliśmy się na szczęście z narkomanią, ale z tą największą plagą, jaką jest palenie, jakoś nam daleko do rozwiązań, które proponują inne kraje europejskie – wskazuje b. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja. – Środowisko lekarskie i decydenci odpowiedzialni za organizację systemu zdrowia, ale także i organizacje pacjenckie traktują ten temat po macoszemu. Mówimy o narkomanach, alkoholikach, ostatnimi czasy też o hazardzie, a ten temat palenia papierosów jakoś nam umyka spod publicznej dyskusji.

Według raportu PAN leczenie skutków palenia papierosów (od 2012 r.) kosztowało 7 mld USD. Wpływy z akcyzy – w 2022 r. – powtórzmy wyniosły ok. 4 mld dolarów...

Sonda
Gdyby paczka papierosów kosztowała równowartość 10 euro, to...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły