Co gorsza, takie objawy ma także POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc – to też, w przygniatającej większości zachorowań, skutek palenia tytoniu. Istotne jest, że POChP rozpoznawane jest u 40-70 proc. chorych, u których zdiagnozowano nowotwór płuc. „Kaszel ma znaczenie!” ma zwrócić szerokiej uwagi na przyczyny i objawy raka płuca i skłonić do poddania się badaniom diagnostycznym. W tym przepadku fundamentalnym badaniem jest tomografia komputerowa (TK). Dostęp do niej jest o tyle ułatwiony, że w Polsce prowadzony (do 2023 r.) jest przesiewowy Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. W tym miejscu można zapoznać się z warunkami uczestnictwa w programie (tylko dwa takie są prowadzone w UE).
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na raka płuca w Polsce to ponad 22 tys. przypadków rocznie z tendencją wzrostową – do 2025 r. sięgnie już ponad 23,5 tys. Obecnie rak płuca jest w Polsce najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn i drugim pod względem występowania u kobiet (po raku piersi). – Liczba palących mężczyzn maleje, a zatem zmniejsza się również liczba nowych zachorowań wśród mężczyzn. Tym, co nas niepokoi, jest za to rosnąca liczba chorujących kobiet. Proszę sobie wyobrazić, że najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi, jeśli jednak mówimy o zgonach nowotworowych, to więcej Polek umiera z powodu raka płuca aniżeli z powodu raka piersi. To jest właśnie pierwsza przyczyna wśród zgonów nowotworowych wśród kobiet – wyjaśnia agencji Newseria prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Palenie tytoniu odpowiada za 90-92 proc przypadków raka płuca. Jeśli pali się latami i codziennie paczkę lub więcej papierosów, to ryzyko zachorowania wzrasta aż 20-krotnie. Na raka płuc można zapaść także bez palenia. Także wskutek czynników genetycznych, wraz z wiekiem czy przez wdychanie smogu/zanieczyszczonego powietrza. W Polsce średni wiek, w jakim diagnozuje się raka płuca, wynosi 60–64 lata. Ok. 10 proc. pacjentów ma poniżej 50 lat. Problem w tym (nie dotyczy on li tylko Polski), że rak płuc jest u nas późno rozpoznawany. Ma to swoją przyczynę w tym, ze generalnie nie przepadamy za badaniami profilaktycznymi. Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Badanie piersi, cytologia, badanie prostaty oraz morfologia to najczęściej wskazywane przez respondentów badania profilaktyczne i to jednocześnie jedyne badania, które wymieniło więcej niż 8 proc. badanych. Wszystkie pozostałe badania, w tym badania kardiologiczne, badania wzroku czy kolonoskopia miały mniej niż 8 proc. wskazań. W badaniu socjologicznym ARC Rynek i Opinia (z listopada 2019 r.) nie było mowy o TK. Poza tym rak płuc jest późno rozpoznawalny, bo – do pewnego momentu rozwojowego – nie boli...
– Ale jeżeli guz nacieka opłucną, wtedy pojawiają się bóle, które mogą być różnie zlokalizowane. Jeżeli guz się rozwija w szczycie płuca, to będzie bolał bark albo ramię, co jest często mylone np. z chorobami stawów. I wtedy pacjenci są przez długi czas leczeni, rehabilitowani, biorą środki przeciwbólowe, a ten ból łagodnieje, ale nie ustępuje – tłumaczy prof. Orłowski. A o tym, że kaszel ma znaczenie i to niebagatelne, można dowiedzieć się ze strony dedykowanej tej akcji. Dowiesz się, kiedy winno Ci w głowie zaświecić pomarańczowe, albo nie daj Boże, czerwone światło.
Polecany artykuł: