popielniczka, pety, palenie, papierosy, nałóg

i

Autor: Andrzej Bęben

Palisz co najmniej paczkę fajek dziennie? Dobrze byłoby przeczytać ten tekst

2022-01-25 19:30

Płuca nie bolą, więc nowotwór płuca może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Dlatego osoby z grupy ryzyka – czyli po 55. roku życia, które od 20 lat palą co najmniej paczkę papierosów dziennie albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat – powinny wykonać badania profilaktyczne. Szczególnie, gdy doskwiera długotrwały kaszel. Trwająca od listopada 2021 r. akcja profilaktyczna „Kaszel ma znaczenie” jest adresowana do takich osób.

Co gorsza, takie objawy ma także POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc – to też, w przygniatającej większości zachorowań, skutek palenia tytoniu. Istotne jest, że POChP rozpoznawane jest u 40-70 proc. chorych, u których zdiagnozowano nowotwór płuc. „Kaszel ma znaczenie!” ma zwrócić szerokiej uwagi na przyczyny i objawy raka płuca i skłonić do poddania się badaniom diagnostycznym. W tym przepadku fundamentalnym badaniem jest tomografia komputerowa (TK). Dostęp do niej jest o tyle ułatwiony, że w Polsce prowadzony (do 2023 r.) jest przesiewowy Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. W tym miejscu można zapoznać się z warunkami uczestnictwa w programie (tylko dwa takie są prowadzone w UE).

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na raka płuca w Polsce to ponad 22 tys. przypadków rocznie z tendencją wzrostową – do 2025 r. sięgnie już ponad 23,5 tys. Obecnie rak płuca jest w Polsce najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn i drugim pod względem występowania u kobiet (po raku piersi). – Liczba palących mężczyzn maleje, a zatem zmniejsza się również liczba nowych zachorowań wśród mężczyzn. Tym, co nas niepokoi, jest za to rosnąca liczba chorujących kobiet. Proszę sobie wyobrazić, że najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi, jeśli jednak mówimy o zgonach nowotworowych, to więcej Polek umiera z powodu raka płuca aniżeli z powodu raka piersi. To jest właśnie pierwsza przyczyna wśród zgonów nowotworowych wśród kobiet – wyjaśnia agencji Newseria prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Tym oddychasz w Zagłębiu i na Śląsku. Po tygodniu sosnowieckie płuca są czarne

Palenie tytoniu odpowiada za 90-92 proc przypadków raka płuca. Jeśli pali się latami i codziennie paczkę lub więcej papierosów, to ryzyko zachorowania wzrasta aż 20-krotnie. Na raka płuc można zapaść także bez palenia. Także wskutek czynników genetycznych, wraz z wiekiem czy przez wdychanie smogu/zanieczyszczonego powietrza. W Polsce średni wiek, w jakim diagnozuje się raka płuca, wynosi 60–64 lata. Ok. 10 proc. pacjentów ma poniżej 50 lat. Problem w tym (nie dotyczy on li tylko Polski), że rak płuc jest u nas późno rozpoznawany. Ma to swoją przyczynę w tym, ze generalnie nie przepadamy za badaniami profilaktycznymi. Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Badanie piersi, cytologia, badanie prostaty oraz morfologia to najczęściej wskazywane przez respondentów badania profilaktyczne i to jednocześnie jedyne badania, które wymieniło więcej niż 8 proc. badanych. Wszystkie pozostałe badania, w tym badania kardiologiczne, badania wzroku czy kolonoskopia miały mniej niż 8 proc. wskazań. W badaniu socjologicznym ARC Rynek i Opinia (z listopada 2019 r.) nie było mowy o TK. Poza tym rak płuc jest późno rozpoznawalny, bo – do pewnego momentu rozwojowego – nie boli...

– Ale jeżeli guz nacieka opłucną, wtedy pojawiają się bóle, które mogą być różnie zlokalizowane. Jeżeli guz się rozwija w szczycie płuca, to będzie bolał bark albo ramię, co jest często mylone np. z chorobami stawów. I wtedy pacjenci są przez długi czas leczeni, rehabilitowani, biorą środki przeciwbólowe, a ten ból łagodnieje, ale nie ustępuje – tłumaczy prof. Orłowski. A o tym, że kaszel ma znaczenie i to niebagatelne, można dowiedzieć się ze strony dedykowanej tej akcji. Dowiesz się, kiedy winno Ci w głowie zaświecić pomarańczowe, albo nie daj Boże, czerwone światło.

Sonda
Chodzisz regularnie na badania profilaktyczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły