Wysoka temperatura może spowodować uszkodzenia skóry i tkanek podskórnych. Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia, które zależą od jego głębokości. W normalnych domowych warunkach mamy zazwyczaj do czynienia z 1. i 2. stopniem. Za najlżejsze uznaje się oparzenia, podczas których nie dochodzi do naruszenia powierzchni skóry. Oparzone miejsce jest zaczerwienione, piecze, może pojawić się niewielki obrzęk, ale po kilku dniach wszystko wraca do normy. Poważniejsze jest oparzenie 2. Stopnia.
Zabezpiecz się przed infekcją
Zetknięcie z wrzątkiem, rozgrzanym żelazkiem czy gorącym olejem często prowadzi do głębszego oparzenia, które wywołuje pojawienie się na skórze pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. W obrębie pękniętego pęcherza może dojść infekcji. Jeszcze większe ryzyko zakażenia pojawia się, kiedy w wyniku oparzenia na skórze powstaje rana. Pierwszą reakcją na taki uraz powinno być schłodzenie oparzonego miejsca. Najlepiej zrobić to pod strumieniem zimnej bieżącej wody. Takie schładzanie powinno potrwać co najmniej 15-20 minut. Oziębianie, rozpoczęte nawet do godziny od oparzenia oddziałuje przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, ale także zmniejsza głębokość oparzenia. Po schłodzeniu powinniśmy zastosować środek antyseptyczny, najlepiej w sprayu, np. Oktaseptal, by dodatkowo nie drażnić chorej skóry dotykiem i pocieraniem. Następnie należy założyć suchy opatrunek z jałowej gazy.
Dobry wybór
Optymalnym antyseptykiem jest taki, który jednocześnie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, stanowiące źródło infekcji. Takie działanie maja preparaty mające w swoim składzie np. oktenidynę. Takim lekiem jest właśnie Oktaseptal. Jego działanie rozpoczyna się już po minucie i utrzymuje się przez godzinę. Oktenidyna działa na powierzchni uszkodzonej skóry, a druga substancja czynna - fenoksyetanol w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych. Tak więc Oktaseptal jest skuteczny przy wszystkich stopniach niewielkich oparzeń. Stosowanie leku warto skonsultować z lekarzem, jeżeli mamy alergię na którąś zawartych w nim substancji czynnych. Dokładnie przeczytajmy ulotkę i sprawdźmy, jak należy go używać.
Materiał partnerski