Picie wody

i

Autor: Getty Images

Pijesz dużo wody w nocy? Uważaj, to może być niebezpieczna choroba

2020-10-26 8:40

Picie dużo wody to jeden z podstawowych elementów zdrowego trybu życia. Odpowiednie nawodnienie jest nam potrzebne by zachować równowagę organizmu, woda niweluje także wiele nieprzyjemnych dolegliwości, dodatkowo idealnie wspiera walkę o wymarzoną sylwetkę. Jednak, są sytuacje, w których nadmierne pragnienie może świadczyć zaburzeniach naszym ciele, a nawet chorobie. Czy picie dużych ilości wody jest bezpiecznie?

Według zaleceń lekarzy i dietetyków osoba dorosła powinna wypijać dziennie około 3/3,5 lista wody. Co ciekawe, dietetycy podkreślają, że do nawadniania organizmu niekoniecznie potrzebna jest sama woda. W dzienny bilans wliczają się także zupy, soki a nawet owoce. Pamiętajmy jednak, że są napoje, które z kolei odwadniają nasz organizm, to między innymi kawa i alkohol. Woda zalecana jest również osobom, które uprawiają sport i walczą o upragnioną sylwetkę. Każdy trener personalny przyzna, że nie ma treningu bez wody.

Zobacz także: Młot na ANTYSZCZEPIONKOWCÓW czy sposób na obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19?

Nie oznacza to jednak, że wodę można pić nie ograniczeń. Jak ze wszystkim przedawkowanie może być niebezpieczne. Jednym ze skutków spożywania zbyt dużych ilości wody jest przewodnienie hipotoniczne. Jest to stan, w którym nasze nerki nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością przyjętych płynów. W organizmie spada poziom jonów sodu, komórki zaczynają puchnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku mózgu i zgonu. Jak wskazują schorzenie to dotyka głównie sportowców. Dodatkowo symptomy takie jak zawroty głowy, nudności, opuchlizna, czy bóle głowy mogą świadczyć o przedawkowaniu wody.

Czytaj również: To byłoby WSPANIAŁE, gdyby się potwierdziło. PRZEZIĘBIENIE jak szczepionka?

Wiele osób pije więcej wody wieczorem i nocą, część z nas nie wyobraża sobie pójścia spać bez uprzednia przygotowanej szklanki z wodą stojącej na nocnej półce. Jednak jak się okazuje, nadmierne pragnienie w nocy może świadczyć o chorobie. Samo przyjmowanie płynów w nocy nie jest niczym złym, w ten sposób nawadniamy organizm. O tej porze może męczyć nas dodatkowe pragnienie wynikające z wyschnięcia gardła i przełyku. Eksperci wskazują jednak, że, kilkukrotnie budzenie się, by pić wodę negatywnie wpływa na sen i może świadczyć o niewłaściwym nawodnieniu w ciągu dnia. Dodatkowo częste uczucia pragnienia nocą może być z symptomów choroby, takiej jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy,

Uliczny protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły