maseczka, plaża, śmieci

i

Autor: pixabay.com

Płyną maseczki do mórz i oceanów. Czy pamiętasz, co robić z już zużytymi?

2021-11-14 19:31

25 tys. ton masek ochronnych, przyłbic, rękawiczek i innych plastikowych środków ochrony indywidualnej trafiło do oceanów oszacowali, na podstawie badań symulacyjnych, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz z chińskiego Uniwersytetu Nankińskiego. To dużo, ale to zaledwie cząstka ogromu „pocovidowych” śmieci, które spłyną rzekami do mórz i oceanów w najbliższych latach.

W badaniach uwzględniono dane od początku pandemii w 2020 r. do sierpnia 2021 r. Chińczycy i Amerykanie oszacowali, że dotychczas w świecie powstało 8,4 mln t odpadów z tworzyw sztucznych z produktów związanych z ochroną epidemiczną. Na razie „tylko” 25 tys. t znalazło się w morzach i oceanach, ale uczeni prognozują, że trafi do nich w ciągu trzech do czterech lat ich „znaczna część”. Większość globalnych „pocovidowych” odpadów pochodzi z Azji. W większości są to odpady szpitalne. Globalnie ujmując, to 73 proc. takiego śmiecia spływa do Zatoki Perskiej, Morza Arabskiego i Morza Wschodniochińskiego rzekami Szatt al-Arab (5,2 tys. t odpadów), Indus (4 tys. t) i Jangcy (3,7 tys. t), a 11 proc. spływa rzekami europejskimi (najwięcej Dunajem – 1,2 tys. t). Prądy morskie „rozprowadzają” ten śmietnik po rożnych stronach świata.

„W rzeczywistości plastik związany z COVID jest tylko częścią większego problemu, z którym borykamy się w XXI wieku: odpadów z tworzyw sztucznych. Jego rozwiązanie wymaga transformacji gospodarczej i zmiany stylu życia” – podkreślają naukowcy w komunikacie. Przed epidemią do mórz trafiało co roku do 12 mln t plastikowych śmieci. Dryfująca od ponad lat Wielka Pacyficzna Plama Śmieci ma ok. 1,6 mln km kw. powierzchni. I rozrasta się.

Produkcja maseczek w świecie idzie w miliardy. Większość to tzw. jednorazówki. Gdzie je wyrzucać? Na początku epidemii komunikowano, jak należy postępować ze zużytymi maskami. W kwietniu 2020 r. Główny Inspektorat Sanitarny radził: „Jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, sprawa z utylizacją jest prosta. Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek”.

A gdy ktoś był chory, na kwarantannie lub izolacji? Powinno się wkładać zużyte maseczki do jednego, przeznaczonego na ten cel worka, którego nie należy zgniatać i wolno wypełniać tylko do 75 proc. objętości. Wskazane jest spryskanie preparatem wirusobójczym. „Zapełniony i zawiązany worek osoba przebywająca w izolacji wystawia z pomieszczenia, w którym przebywa. Potem osoba, która odpowiada za wynoszenie odpadów, w rękawiczkach wkłada worek z odpadami do drugiego worka i szczelnie go zamyka i oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka. Tak zabezpieczony worek przenosi do miejsca, z którego odpady są odbierane. Wszystkie czynności wykonuje w rękawiczkach, a potem myje i dezynfekuje ręce”. Tyle instruktażu GIS. Ciekawe, jak wielu się do niego stosuje.

Sonda
Czy nosisz maseczkę w zamkniętych, publicznych pomieszczeniach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły