Przypomnijmy: po raz pierwszy narząd o dawcy dla biorcy przeszczepiono w 1954 r. W 1967 r. przez świat przeszła dobra nowina: lekarze z RPA po raz pierwszy przeszczepi serce. W tym samym roku z powodzeniem przeszczepili po raz pierwszy wątrobę. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 r. W roku 1985 to prof. Zbigniew Religa i jego zespół przeszczepili serce. Transplantologia, „reperowanie” człowieka „częściami” od innego wciąż rozwija się. W 2010 r. w Barcelonie lekarze dokonali czegoś, co wcześniej było możliwe w filmach i powieściach SF: przeszczepili twarz. Trzy lata później dokonali tego nasi lekarze…
„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości” - to słowa Jana Pawła II. Czy gotów jesteś wypełnić deklarację zgody na pobranie narządów po Twojej śmierci? Zastanów się. Nikt nie żyje wiecznie, a po śmierci można przedłużyć życie innego człowieka.
W polskim prawie obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą. Jeśli więc nie wyraziło się sprzeciwu (czytaj: nie jest się wpisanym w Centralny Rejestr Sprzeciwów), to daną osobę uznaje się za potencjalnego dawcy narządu. Po śmierci różnie to bywa, a taki nieformalny (z punktu widzenia prawa) dokument, jakim jest oświadczenie woli, może o niej przypomnieć rodzinie. Aby więc jednoznacznie wyrazić swoją chęć bycia dawcą po śmierci, warto nosić przy sobie podpisane oświadczenie woli. Transplantolodzy szacują, że zmarła osoba może oddać od 8 do 12 narządów. I każdy z nich może uratować czyjeś życie.
Z badań przeprowadzonych (w 2016 r.) przez CBOS wynika, że 80 proc. dorosłych Polaków zgadza się, by po śmierci pobrano im narządy do przeszczepów. Co dziewiąty (11 proc.) jest temu przeciwny, a 75 proc. nie rozmawiało z bliskimi na ten temat. Siedmiu na dziesięciu dorosłych wypełniłoby deklarację woli, a co siódmy (14 proc.) twierdził, że nie zrobiłby tego. Trzech na stu (3 proc.) już ma takie oświadczenie. Jak widać większość jest „za”, ale tylko zdecydowana mniejszość wyraziła to czynem. Możesz do nich dołączyć. Zastanów się. Na świecie dzięki przeszczepieniu narządu żyje milion ludzi. Co 14 minut zostaje zakwalifikowany do transplantacji kolejny chory człowiek. Nie doczekawszy zabiegu codziennie umiera kilkanaście osób. Dawców ubywa, biorców przybywa.
Polecany artykuł: