ambulans-motocykl

i

Autor: WPR w Katowicach

POGOTOWIE RATUNKOWE dwukołowe. Motocyklem z kwalifikowaną pierwszą pomocą

2020-08-27 17:40

Ambulans z literą S – to karetka specjalna, z lekarzem na pokładzie. Z literą P – z co najmniej dwoma ratownikami medycznymi. Z oznaczeniem T – karetka transportowa. A to jest motocykl ratownictwa drogowego. Od kilku dni pełni służbę w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. Tylko w kliku miastach można zobaczyć taki MOTOAMBULANS.

– Jako WPR w Katowicach podpisaliśmy umowę o współpracy z warszawską Fundacją Ratownictwo Motocyklowe. Fundacja spełniła wszystkie wymogi formalne. Pierwszy dyżur przypadł na 23 sierpnia, 25 sierpnia był kolejny. Motocykl będzie stacjonował w Zabrzu, w naszej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Dyżury będą odbywać się w godzinach od 7:00 do 19:00. Motocykl będzie dysponowany przez dyspozytora medycznego zgodnie z jego kwalifikacjami i wskazaniami do uruchomienia. Udzielana pomoc będzie na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy – informuje dr n. o zdr. Klaudiusz Nadolny,kierownik Ośrodka Koordynacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

NFZ nie kontraktuje motoambulansów, gdyż nie jest pojazdem, którym można byłoby przewozić pacjentów. Co jest karetką określa „Polska Norma Nr 1789 - pojazdy medyczne i ich wyposażenie - ambulanse drogowe”. Stąd też ratownicy na motocyklach promuje wspomniana fundacja. I choć NFZ nie uznaje motoambulansów za „prawdziwe” karetki, to nie są to „zwykłe” jednoślady. Są wyposażone m.in. w , zestaw do unieruchomienia złamań, kołnierze usztywniające, łączność radiową, plecak ze sprzętem potrzebnym do udzielenia podstawowej pomocy przed przyjazdem karetki oraz defibrylator AED. Po raz pierwszy w Polsce motoambulanse pojawiły się w 2002 r. w Gdańsku. Ratunkowy Harley-Davidson jeździł przez 10 lat. Został zastąpiony Hondą ST1300. Nawet laik domyśli się, że są to mocno „wypasione” motocykle. BMW z Zabrza również zalicza się do takich maszyn. 

W styczniu tego roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że planuje włączyć motocykli do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wówczas wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił, że utworzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego w 8 dużych miastach zapewni „zdecydowanie szybsze dotarcie do pacjenta zatłoczonymi ulicami". Ratownik będzie mógł zaopatrzyć pacjenta i poczekać na dojazd karetki w miejscu zdarzenia. Zmiany zastopowała pandemia. Motocyklliści-ratownicy mają nadzieję, że zmiany zostaną wprowadzone. W niektórych państwach europejskich motoambulansy funkcjonują w systemach ratownictwa medycznego. Tak jest np. w Wielkie Brytanii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły