To nie był jedyny głos krytyczny podczas konferencji prasowej zwołanej przez Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL). – Obowiązujące polskie prawo w przeciwieństwie do legislacji wielu państw UE nie zakłada możliwości wystąpienia powikłania w trakcie leczenia pacjenta, nie zakłada możliwości popełnienia niezawinionego, nieumyślnego błędu w medycynie, co jest niedopuszczalne i prowadzi do tego, że świadczący usługi medyczne często ukrywają takie zdarzenia – podkreślił Artur Drobniak, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej. W ocenie środowiska medycznego w Polsce powinien zaistnieć system no-fault (szybkiej ścieżki naprawy szkody), dawałby on gwarancje bezpieczeństwa „zarówno kadrom medycznym jak i pacjentom i poprawiał procedury organizacyjne ochrony zdrowia”.
– Na zmniejszenie tej efektywności wpływa ustawa o refundacji leków i środków spożywczych i konieczność określania poziomu odpłatności za lek. Ustawa jest zbyt restrykcyjna i powoduje, że lekarz, który odpowiada za określanie poziomu odpłatności leku niepotrzebnie traci czas na tę funkcję, która powinna być automatycznie generowana przez system informatyczny – skomentował rzeczywistość Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, grupującej lekarzy rodzinnych. To trzy z wielu krytycznych opinii adresowanych do organizatorów ochrony zdrowia.
POL ogłosiło rozpoczęcie kampanii #LeczymyMimoWszystko, przedstawiając dziewięć postulatów, które, gdyby zostały uwzględnione przez decydentów, znacząco wpłynęłyby na poprawę systemu. Medycy uważają, że konieczne jest...
1. Zagwarantowanie wszystkim medykom środków do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.
2. Zagwarantowanie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.
3. Zagwarantowanie bezpieczeństwa prawnego lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom - szybką ścieżkę naprawy szkody.
4. Zagwarantowanie przejrzystych i jednoznacznych zasad wynagradzania.
5. Zniesienie obowiązku określania i odpowiedzialności za wysokość refundacji wypisywanego leku
6. Zagwarantowanie wzrostu wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.
7. Ograniczenie biurokracji.
8. Zagwarantowanie klarownego procesu rekrutacji na specjalizację i kierowania na rezydenturę oraz jasno określonego przebiegu szkolenia.
9. Zmiana organizacji systemu opieki zdrowotnej oraz procedury organizacyjnej w COVID-19.
POL tworzą: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów i Porozumienie Chirurgów SKALPEL.