Porozumienie Zielonogórskie

i

Autor: YT

POL-scy lekarze przedstawiają 9 POSTULATÓW dla ratowania ochrony zdrowia

2020-12-09 17:37

Dziś widzimy efekty wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia. Problemem jest przede wszystkim oszczędzanie na zdrowiu Polaków. Winą za niewydolność systemu ochrony zdrowia jesteśmy obarczani my – medycy, a nie organizatorzy ochrony zdrowia, czy politycy tworzący złe prawo wbrew głosom medyków. Taką opinię przedstawił (9 grudnia) prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja.

To nie był jedyny głos krytyczny podczas konferencji prasowej zwołanej przez Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL). – Obowiązujące polskie prawo w przeciwieństwie do legislacji wielu państw UE nie zakłada możliwości wystąpienia powikłania w trakcie leczenia pacjenta, nie zakłada możliwości popełnienia niezawinionego, nieumyślnego błędu w medycynie, co jest niedopuszczalne i prowadzi do tego, że świadczący usługi medyczne często ukrywają takie zdarzenia – podkreślił  Artur Drobniak, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej. W ocenie środowiska medycznego w Polsce powinien zaistnieć system no-fault (szybkiej ścieżki naprawy szkody), dawałby on gwarancje bezpieczeństwa „zarówno kadrom medycznym jak i pacjentom i poprawiał procedury organizacyjne ochrony zdrowia”.

– Na zmniejszenie tej efektywności wpływa ustawa o refundacji leków i środków spożywczych i konieczność określania poziomu odpłatności za lek. Ustawa jest zbyt restrykcyjna i powoduje, że lekarz, który odpowiada za określanie poziomu odpłatności leku niepotrzebnie traci czas na tę funkcję, która powinna być automatycznie generowana przez system informatyczny – skomentował rzeczywistość Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, grupującej lekarzy rodzinnych. To trzy z wielu krytycznych opinii adresowanych do organizatorów ochrony zdrowia.

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz: Lekarze błagają o pomoc! Stoimy nad przepaścią

POL ogłosiło rozpoczęcie kampanii #LeczymyMimoWszystko, przedstawiając dziewięć postulatów, które, gdyby zostały uwzględnione przez decydentów, znacząco wpłynęłyby na poprawę systemu. Medycy uważają, że konieczne jest...

1. Zagwarantowanie wszystkim medykom środków do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.

2. Zagwarantowanie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.

3. Zagwarantowanie bezpieczeństwa prawnego lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom - szybką ścieżkę naprawy szkody.

4. Zagwarantowanie przejrzystych i jednoznacznych zasad wynagradzania.

5. Zniesienie obowiązku określania i odpowiedzialności za wysokość refundacji wypisywanego leku

6. Zagwarantowanie wzrostu wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.

7. Ograniczenie biurokracji. 

8. Zagwarantowanie klarownego procesu rekrutacji na specjalizację i kierowania na rezydenturę oraz jasno określonego przebiegu szkolenia.

9. Zmiana organizacji systemu opieki zdrowotnej oraz procedury organizacyjnej w COVID-19.

POL tworzą: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów i Porozumienie Chirurgów SKALPEL. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły