Fałszywie dodatnia mammografia - takie wyniki otrzymuje nawet połowa kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

i

Autor: Getty Images

Onko-profilaktyka

Powiedz swojej pani, by zadbała o piersi. Kobiecy biust, to także męska sprawa

2022-08-18 18:15

W grupie wiekowej kobiet pomiędzy 25. a 64. rokiem życia pierwszą przyczyną zgonów są nowotwory. A najczęściej występującym jest rak piersi. Można go wykryć m.in. za pomocą samobadania, mammografii (w dużym stopniu), USG i rezonansu magnetycznego (z potwierdzeniem biopsjami, gdy wykryto zmiany). Problem w tym, że kobiety są trochę na bakier z profilaktyką onkologiczną. Prowadzona od 2005 r. kampania edukacyjna „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa” ma sprawić, że więcej pań zainteresuję się tym, co im może wyjść na zdrowie, albo i nawet uratować życie.

BreastFit to sztuka badania piersi, rozmowy oraz wsparcia emocjonalnego. Jest to rodzaj treningu włączający mężczyzn w dbanie o zdrowie najważniejszych dla nich kobiet. – Od momentu rozpoczęcia kampanii, nastąpiło wiele zmian, zarówno w kontekście postrzegania chorób nowotworowych, jak i w dostępie do innowacyjnych terapii. Znacząco wzrosła świadomość społeczna na temat raka piersi, w tym w stopniu zaawansowanym. To sprawiło, że zmieniła się także postawa pacjentki i jej podejścia do leczenia. Dzisiejsza pacjentka jest świadoma swojej podmiotowości w systemie ochrony zdrowia, zdobywa wiedzę z zakresu specyfiki podtypu nowotworu, na który choruje i z zaangażowaniem uczestniczy w procesie leczenia. Właśnie dlatego idea zmiany została myślą przewodnią najnowszej edycji kampanii – wyjaśnia Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej – organizatora kampanii. „Rak piersi” to określenie potoczne. Lekarze określają tę chorobę jako „rak sutka” lub „rak gruczołu sutkowego”. Jest to choroba zróżnicowana, ma różny przebieg, rokowania i różnie jest leczona.

– Istnieje kilka typów raka piersi, różniących się od siebie cechami biologicznymi i podatnością na różne rodzaje leczenia celowanego i rokowaniem. Dostępne opcje terapeutyczne są bardzo zróżnicowane, i dopasowane do danego typu nowotworu. We wszystkich przypadkach leczenie jest wieloetapowe. Rozróżniamy leczenie wczesnego raka piersi, gdzie celem terapii jest wyleczenie od zaawansowanego raka piersi. W przypadku chorych na zaawansowanego, uogólnionego raka piersi celem leczenia jest zapewnienie jak najdłuższego życia przy zachowaniu jak najlepszej jego jakości. Dzięki postępowi medycyny, pojawieniem się innowacyjnego leczenia, możliwości skutecznego leczenia tej postaci raka znacznie wzrosły. Coraz częściej chorzy na uogólnionego raka piersi mogą być długotrwale leczeni i choroba ta ma cechy choroby przewlekłej – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

O tym, co będzie w tegorocznej edycji kampanii najlepiej przeczytać na jej stronie internetowej. W komunikacie prasowym organizatora wspomina, że wzorem poprzednich lat, w ramach warsztatów „Zaawansowany rak piersi – pytam, wiem, leczę się” (w Łodzi, Kielcach, Lublinie, Poznaniu i Olsztynie) edukowane będą nie tylko pani, ale i panowie. Kampania nie jest obliczona na kilka tygodni. Wspierana jest różnymi sposobami. M.in. temu ma służyć „Power of Community” – kolejna odsłona wyjątkowego kalendarza. Wyjątkowego, bo nie ma w nim modelek wspierających kampanię, lecz w tych rolach występują panowie. W wydaniu na rok 2023 będą to sportowcy.

A teraz dla przypomnienia i zwiększenia motywacji do podawania się profilaktyce…

Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi. W zaawansowanym stadium daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych i kości. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i ok. 14 proc. zgonów z tego powodu. Obciążenie dziedziczne stanowi ok. 10 proc. wszystkich zachorować na raka piersi. Rocznie w świecie diagnozowany jest u 1,5 mln kobiet, a ok. dla 400 tys. jest przyczyną śmierci. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, takich jak USA, Kanada, Australia czy kraje Europy Zachodniej. Najmniej zachorowań na raka piersi notuje się w południowej Azji i Afryce. Tylko 2 proc. przepadków raka piersi dotyka… mężczyzn.

Sonda
Czy w Twojej rodzinie ktoś zmagał się z nowotworem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły