Czasami mijają one samoistnie. Niestety, w wielu przypadkach mogą trwać przez wiele miesięcy, a nawet i lat, powodując trudności w codziennym życiu. Pojawia się lęk i unikanie sytuacji dotychczas niesprawiających problemów, takich jak jazda samochodem, przejście przez jezdnię. Występują też problemy w relacjach z bliskimi, dyskomfort, nawracające, niechciane wspomnienia czy sny o wypadku, obniżenie sprawności w pracy zawodowej. Często objawy te układają się w tzw. zespół stresu pourazowego (PTSD).
Przeczytaj koniecznie: Stłuczka... i co dalej?
Jednak tego typu objawy zaburzeń potraumatycznych mogą być skutecznie leczone metodami psychologicznymi lub farmakologicznymi. Przynosi to efekty, jeżeli jest wcześnie rozpoznane przez specjalistę.
Właśnie dlatego powstał TRAKT - program terapeutyczny dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Mogą z niego korzystać osoby, które uczestniczyły w wypadku drogowym. Zostaną one poddane badaniom lekarskim i psychologicznym. Po potwierdzeniu PTSD zostanie im zaproponowane leczenie psychoterapią, farmakoterapią lub obiema formami jednocześnie.
Terapia trwa około 12 tygodni, po których ponownie nastąpi ocena kliniczna stanu psychicznego. W razie potrzeby leczenie zostanie zmodyfikowane i będzie kontynuowane.