Lekarze

i

Autor: DarkoStojanovic/ Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. Siemianowice Śląskie. Oszustów było dwóch, a świadków sześć tysięcy! Odpowie za to, tylko jeden z nich

Raporty

Pracuje dużo i ma niewiele czasu dla pacjenta. „Lekarz przyszłości” takim nie będzie?

2022-10-20 18:41

Lekarzy mamy dobrych, ale jest ich za mało. Są przepracowani, większość pracuje na więcej niż jednym etacie, mają mało czasu dla pacjentów i chcą więcej zarabiać. Takie są stereotypowe opinie o medykach wygłaszają laicy. Co ważne: w znacznej części potwierdziły je badania Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską (NIL). Pod nieco zaskakującą nazwą: „Lekarz przyszłości”.

Zaskakującą, bo większość z 45 pytań, na które odpowiedziało 248 respondentów, lekarzy 50 specjalizacji w wieku od 25 do 65+, dotyczyło… teraźniejszości. Nieprzypadkowo. – Aby jeszcze lepiej, sprawniej i pewniej dostosować się do stale zmieniającej się rzeczywistości, analiza trendów, wpływających na ewolucję modelu pracy polskiego lekarza i lekarki jest nam potrzebna jak nigdy dotąd. Za dziesięć lat, dzień z życia lekarza może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Chcemy dowiedzieć się o tym już teraz” – komentowała badania dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. NIL planuje przeprowadzać takie badania cyklicznie. A co wynika pierwszych badań?

Na pytanie „Ile godzin średnio pracujesz tygodniowo (wliczając wszystkie obowiązki kliniczne i niekliniczne)?” można było wskazać, że od 11-20 doi 81 godzin i więcej. 70 proc. lekarzy przyznało, że pracuje ponad ustawowe 40 godzin tygodniowo. Ponad 20 proc. pracuje w tygodniu ponad 60 godzin. „Jaki jest Twój średni czas wizyty z pacjentem?” Pola wyboru mieściły się między 10 a 60 minutami. Wyszło, że na przyjęcie pacjenta lekarze najczęściej poświęcają 15 minut, z czego połowę zajmuje im wypisywanie dokumentacji medycznej. Jak wiadomo, lekarz musi dokształcać się przez całe swoje zawodowe życie. Nakazuje mu to m.in. kodeks etyki lekarskiej. Problem w tym, że zapracowani lekarze (ponad połowa z nich pracuje więcej niż na jednym etacie) nie wiele mają czasu na samokształcenie; najczęściej mniej niż 2 godziny tygodniowo. – Nie ma możliwości, żeby praktyka lekarska była zgodna z aktualną wiedzą medyczną, jeśli tej wiedzy nie aktualizujemy – podkreśliła (19 października) w NIL, podczas prezentacji wyników badania dr Gałązka-Sobotka.

Błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Niektóre ze stereotypów pokrywają się z wynikami badań. Niektóre wręcz odwrotnie. To nieprawda, że największą satysfakcję dają lekarzom wynagrodzenia za ich pracę. Prawie 61 proc. wskazało na „relacje, zaufania i wdzięczność pacjenta”. To ich cieszy. A co medyków najbardziej irytuje w codziennej pracy? Na stres, będący następstwem wysokiego tempa pracy, wskazało 44,4 proc. badanych. Dla niewielu mniej (43,2 proc.) w pracy frustrująca jest biurokracja. Niestety, tylko 14,8 proc. badanych wskazało, że mają za mało czasu dla pacjentów... W Centralnym Rejestrze Lekarzy NIL było uwzględnionych (w 2022 r.) 186 tys. czynnych zawodowo lekarzy. To o 7 tys. więcej niż w 2019 r. To oznacza, że na 1000 mieszkańców przypada statystycznie 2,38 lekarzy. Pod tym względem plasuje to nas na końcu unijnej tabeli. Wg kryteriów NFZ pod opieką jednego lekarza POZ nie powinno znajdować się więcej niż 2750 osób.

Sonda
Czy masz zaufanie do lekarzy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły