Prawa pacjenta

2010-05-10 4:17

Bez względu na to, czy jesteś objęty leczeniem szpitalnym, czy czeka cię tyko rutynowa wizyta w gabinecie lekarskim – pamiętaj, że jesteś chroniony wieloma przepisami i masz prawo je egzekwować

Nie ma chyba osoby, która nie korzystała by kiedykolwiek ze służby zdrowia. Grupa tych, którzy nie byli w pełni zadowoleni ze świadczonych tam usług, na pewno jest pokaźna. Nie każdy jednak wie, że nie na wszystko trzeba się zgadzać i że swoich praw można, a nawet powinno się dochodzić.

Prawo do godności przede wszystkim

To jedno z najważniejszych przysługujących ci praw i od niego wywodzą się wszystkie inne. W procesie leczenia to pacjent jest najważniejszy i przysługuje mu należyty szacunek. Do tyczy to zarówno podstawowych badań w gabinecie, jak i hospitalizacji. Cierpiący pacjent ma prawo do leków przynoszących mu ulgę w bólu. Pa miętaj, że będąc w szpitalu, masz także prawo do kontaktu ze swoimi bliskimi. Mogą oni cię odwiedzać i dzwonić tak jak ty do nich. Szpital nie może wam ograniczać kontaktu, co najwyżej może wyznaczyć godziny i zasadyodwiedzin. Jeśli coś się z tobą dzieje, szpital ma obowiązek powiadomić o tym wyznaczoną wcześniej przez ciebie osobę.

Tylko ty i lekarz

Większość wizyt w gabinecie ma charakter in tymny. Na pewno nie raz zdarzyło ci się, że podczas badania wpadła do pokoju rejestratorka z kartami albo pielęgniarka. To niekomfortowe sytuacje. Z jednej strony jesteś skrępowany, a z drugiej – głupio ci zwrócić uwagę personelowi, bo to tylko „na chwil kę”. Podobnie w szpitalu. Czy wiesz, że jeśli nie jesteś w staniesię poru zać i np. przejść do gabinetu, wszystkie zabiegi powinny być wykonywane za parawanem? Lekarz ani pielęgniarka nie mają prawa żądać od ciebierozebrania się przy innych pacjentach, wypytywać głośno o twoją chorobę czy inne sprawy intymne. Ty sam natomiast możesz poprosić, aby w trakcie pobytu w gabinecie, a na wetpodczas zabiegu, towarzyszył ci ktoś bliski. Osoba ta może także pomagać ci w czynnościach, któ rych sam nie jesteś wstanie wykonywać, np. przy myciu się. Nie oznacza to oczywiście, że szpital ma się twoim towarzyszem wyręczać. Taka pomoc jest do browolna. To przede wszystkim pielęgniarki i lekarze są odpowiedzialni za opiekę nad tobą. Pamiętaj także, że lekarza obowiązuje tajemnica lekarska. Nie może on ujawniać informacji dotyczących twojego stanu zdrowia, dokumentacji medycznej i leczenia, a także wyjawiać szczegółów o twoim życiu prywatnym, jeśli takie będzie znał. Istnieje jeden wyjątek, kiedy informacje te mogą zostać przekazane osobie trzeciej gdy ty ją wyznaczysz.

Jak naj mniej bólu

Wszelkie badania i zabiegi powinny być wykonywane w takisposób, aby nie sprawiać ci zbyt dużegobólu. Oczywiście w nie których przypadkach nie da się go całkowicie wyeliminować, ale to rolą opiekunamedycznego jest ograniczenie do minimum lub całkowite pozbawienie, gdy jest to zbędne np. podczas wykonywania zastrzyku.

Wiedz, na co chorujesz

Każdy ma prawo do informacji o swojej chorobie, stanie zdrowia, w tym także do dostępu do wyników badań i propozycji leczenia. W szpitalu powinniśmy uzyskać informację o tym, kto jest na szym lekarzem prowadzącym. Jeśli ma myplanowany jakiś zabieg, lekarz ma obowiązek poinformować nas,
na czym on ma polegać oraz o ryzyku jego przeprowadzenia (jeśli takowe istnieje). Ma my też prawo pytać o leki, które są nam podawane – o ich skład i działanie, ewentualne skutki uboczne. Właściwie powinniśmy pytać o wszystko, co wzbudza nasz nie pokój, a związane jest z naszym zdrowiem. Pamiętaj, że zawsze masz też prawo do wglądu w dokumentację medyczną, opisującą twoją chorobę. Za dodatkową opłatą możesz ta kżepo prosić o wykonanie odpisu, wyciągu albo kopii z tej dokumentacji. Ze szpitala, w twoim imieniu, może ją odebrać osoba przez ciebie upoważniona. Jeśli nie rozumiesz któregoś z zapisów, masz prawo poprosić o jego wyja śnienie. Gdy wychodzisz ze szpitala, powinieneś otrzymać kartę informacyjną zawiera jącą podstawowe dane o przebiegu twojej choroby.

Zgoda najważniejsza: pisemna czy ustna?

Za każdym razem, kiedy pod dajesz się zabiegowi niosącemu pewneryzyko dla twojego zdrowia, powinieneś wyrazić zgodę na piśmie. Jeślinie akceptujesz tego typu interwencji w twój organizm, także musisz poinformować o tym w tej samej formie. Jednak, gdy pacjent nie jest wstanie sam złożyć stosowne go pisemnego oświadczenia, może wystąpić z ustną deklaracją. Musi jednak mieć to miejsce w obecności conajmniej dwóch świadków.

Jesteś ubezpieczony, co ci przysługuje?

Masz prawo do wyboru lekarza pierwszego kontaktu (lekarz rodzinny lub internista). Musi mieć on jednak pod pisaną umowę z NFZ. Lekarza możesz zmienić dwa razy w roku, za każdą kolejną zmianę zapłacisz 80 zł. Przysługuje ci możliwość bezpłatnego badania i po rady lekarskiej oraz nie od płatnych badań diagnostycznych (gdy zle ci ci je lekarz). Masz prawo otrzymać skierowanie do lekarza specja listy (możesz sam go sobie wybrać), szpitala oraz na zabiegi rehabilitacyjne. W ramach ubezpieczenia przysługuje ci także sprzęt rehabilitacyjno - ortopedyczny i środki higieniczno pielęgnacyjne. Powinieneś też mieć zapewniony dostęp doopieki zdrowotnej w dni robocze – w g dzi nach 8–18.

Ostatnia deska ratunku – sąd

Pamiętaj, że zawsze masz prawo zgłosić od powiednim organom pogwałcenie twoich praw. Jeżeli pod czas leczenia naruszono twoje dobro osobiste, możesz wystąpić o rozstrzygnięcie sporu do sądu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły