Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Premier Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki ma zespół doradców ds. COVID-19. Kim są jego nowi członkowie?

2022-02-09 17:12

Wraz z ogłoszeniem luzowania obostrzeń epidemicznych ogłoszonych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (9 lutego) Polska dowiedziała się o zaistnieniu Rady d. COVID-19. Bez przydomka „medyczna”, jak było w jej poprzednim wcieleniu, bo teraz oprócz medyków zasiadają w nim eksperci nie związani z medycyną. Poprzedni zespół doradczy przestał istnieć w połowie stycznia, po tym, gdy tylko czterech jego członków (z 17) nie złożyło dymisji.

– Nie pozwólmy sobie przysłonić obrazka współpracy tym, co działo się w ostatnich kilku dniach, bo bilans funkcjonowania Rady Medycznej jest bardzo pozytywny. Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy – ocenił w dniu, w którym przestała Rada istnieć (17 stycznia) minister Niedzielski. To już przeszłość. Prawie trzy tygodnie trwało kompletowanie składu nowej eksperckiej ekipy. Jest już ona po inauguracyjnym posiedzeniu. – Wierzę, że Rada ds. Covid-19 będzie miała fundamentalne znaczenie w wypracowaniu najlepszych rozwiązań dla funkcjonowania służby zdrowia, ale też w tematach społecznych, gospodarczych, związanych z edukacją, polityką bezpieczeństwa – mówił premier Mateusz Morawiecki. Czy Rada będzie doradzała w wychodzeniu z epidemii czy też w hamowaniu jej przebiegu (opinie eksperckie w tej materii są podzielone), to się okaże. Warto dowiedzieć się teraz nie tylko, jacy eksperci (w jednym lub drugim) będą doradzali premierowi, ale także kim oni są. No to zaczynamy…

Poradnik zdrowie. Testy w aptekach.

Radę ds. COVID-19 od 9 lutego 2022 r. tworzą:

• Prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban, zakaźnik, przewodniczący Rady. Medyk powszechnie znany, więc linkowanie do CV wydaje się zbyteczne.

• Dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz, wakcynolog (Państwowy Zakład Higieny).

• Prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, chirurg i urolog (Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży).

• Dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego (zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie).

• Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog (dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie).

• Dr hab. n. med. Beata Jagielska, onkolog (konsultant mazowiecki w dziedzinie onkologii klinicznej).

• Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra dziecięcy (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).

• Dr n. med. Ewa Leporowska, diagnosta laboratoryjny (kierownik lab. Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Poznaniu).

• Prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz, neurolog i psychiatra (dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie).

• Prof. dr hab. n. med. Jerzy Ładny, medycyna ratunkowa (krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).

• Dr n. med. Marek Migdał, anestezjolog (dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka – dyrektor, członek jednego z komitetów przy Europejskiej Agencji Leków).

• Prof. dr hab. n. med. Jacek Różański, internista, kardiochirurg (konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych).

• Prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak , fizjoterapeuta (krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, pełnomocnik ministra zdrowia ds. rehabilitacji pocovidowej).

• Prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, zakaźnik, wakcynolog, pediatra (Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu).

• Dr n. med. Artur Zaczyński, neurochirurg (Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie).

• Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Życińska, medycyna rodzinna (MSWiA, Warszawski Uniwersytet Medyczny).

Tylu medyków ma teraz premier do doradzania. Zachęcamy do kliknięcia w linki i zapoznania się z "who is who".

A ponadto w Radzie zasiada czterech specjalistów od nauk społecznych i ekonomicznych:

• Dr hab. Mariusz Andrzejewski, ekonomista (profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie);

• Dr hab. Michał Łuczewski, socjolog (Uniwersytet Warszawski).

• Dr inż. Franciszek Rakowski, statystyk, prognosta (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego).

• Dr Tomasz Rowiński. psycholog (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Dr Marcin Zarzecki, socjolog (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej).

Nowością nie jest jedynie to, że do grona covidowej rady eksperckiej dołączyli nie-medycy. Dokooptowani do niej zostali urzędnicy państwowi, zwani w komunikacie „przedstawicielami instytucji”). Czyli: Adam Niedzielski (minister zdrowia), Grzegorz Cessak (prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych), Filip Nowak (prezes Narodowego Funduszu Zdrowia), Grzegorz Juszczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny), Ewa Krajewska (główny inspektor farmaceutyczny) oraz Krzysztof Saczka (główny inspektor sanitarny).

A teraz kilka zdań komentarza. Nieco dziwne wydaje się, że wśród „przedstawicieli instytucji” nie ma rzecznika praw pacjenta (lub jego przedstawiciela). W końcu, jak choroba, to i pacjenci. Również wydaje się, że w Radzie powinien zasiadać przedstawiciel środowiska medycznego (Naczelnej Izby Lekarskiej, organizacji lekarzy rodzinnych itd.), z takich samych powodów, jak wymienionych wcześniej. Chwali się, że w zespole znalazł się konsultant krajowy w dziedzinie ratownictwa medycznego, bo z pewnością wirusolodzy i mikrobiolodzy wiedzą więcej o epidemii od ratowników medycznych, ale to oni kursują z covidowymi pacjentami do szpitali. Chcieliśmy zasięgnąć w rzeczonej sprawie opinii b. członka b. Rady Medycznej, prof. Krzysztofa Pyrcia. Zadzwoniliśmy. Usłyszeliśmy dyplomatyczną odpowiedź: – Przepraszam, ale do wieczora jestem zajęty.

Sonda
Jak oceniasz Adama Niedzielskiego jako ministra zdrowia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły