Na razie nie słychać, by rząd Zjednoczonej Prawicy zakontraktował ten lek. Uczynił to z brytyjskim medykamentem (czekający na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Medyczną) o nazwie Molnupiravir. Paxlovid jest połączeniem nowo opracowanej substancji mającej powstrzymać reprodukcję wirusa w organizmie oraz rytonawiru, środka stosowanego u chorych na AIDS. We wtorek (16 listopada) Pfizer poinformował, że zwrócił się o zgodę FDA (amerykańskiego regulatora rynku farmaceutycznego) na wprowadzenie leku do obrotu w trybie ratunkowym, co zresztą zaznaczone jest na opakowaniu leku. W Europie określa się go mianem „awaryjnego”. W jednym i drugim przypadku oznacza to, że dany produkt leczniczy jest znajduje się w III fazie badań klinicznych. A te – jak podaje PAP – „zostało przerwane przedwcześnie ze względu na przytłaczające dowody na skuteczność leku. Wyniki wskazały, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 u szczególnie narażonych pacjentów o 89 proc.”.
Jak podaje dziennik „Washington Post”, produkcja środka Pfizera już ruszyła w zakładach w Irlandii, Niemczech i Włoszech. Do końca tego roku wyprodukowanych zostanie 180 tys. opakowań leku i 50 mln do końca przyszłego. Oznacza to, że z pewnością w tym roku do Polski Paxlovid nie trafi, ale jest szansa, że stanie się to w 2022 r. Bo „na dziś” oprócz USA, 480 tys. opakowań zamówiła już Wielka Brytania.
Ile kosztuje amerykański Paxlovid? Mniej więcej tyle samo co brytyjski Molnupiravir. Ok. 700 USD za cykl terapeutyczny. Podaje się go tak samo: 2 razy dziennie przez 5 dni. Brytyjski lek dedykowany jest chorym umiarkowanie. Amerykański był sprawdzany na chorych w stanie ciężkim. A wracając do czwartkowego oświadczenia prezydenta Bidena, bo to jest nowość. O leku wiadomo już od początku listopada… Joe Biden podkreślając, że Paxlovid może okazać się „kluczowym narzędziem w arsenale”, które pomoże wyjść z pandemii, zaznaczył, że dziś najsilniejszą bronią w tym arsenale są szczepionki.
„Mój przekaz nadal brzmi: zaszczepcie się. Szczepionki są bezpieczne, darmowe i łatwo dostępne. Nie czekajcie. Zaszczepcie się dziś” – zaapelował prezydent do 95 proc. Amerykanów. Tylu bowiem, po zatwierdzeniu przez FDA szczepień dla dzieci w wieku od 5 lat, jest uprawnionych do przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19. Dwie z nich produkują amerykańskie firmy: Pfizer (we współpracy z niemiecką spółką biotechnologczną BioNtech) oraz Moderna. Z początkiem listopada Pfizer podał w komunikacie, że planuje w 2021 r. osiągnąć 36 mld USD zysku ze sprzedaży szczepionek, a Moderna prognozuje zysk na poziomie ok. 20 mld USD.