Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Prawie co czwarta pacjentka onkologiczna jest nim dotknięta. Choroba ta jest przyczyną 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. To dane „przecovidowe”. Epidemia – nie wnikając w przyczyny – nie zmniejszyła tej ponurej statystyki, a wręcz odwrotnie. Nie będzie diagnozy bez systematycznego także samobadania. A do tego mogą panie skłonić... mężczyźni. Już po raz szósty akcja „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” promuje profilaktykę przeciwnowotworową. Tym razem kampania zawita bezpośrednio do wsi. Do Kół Gospodyń Wiejskich w 12 wsiach. Samobadanie (ponad 70 proc. Polek wie, jak jak je wykonać), a także częste wykonywanie USG, to zasadnicze elementy profilaktyki w tej chorobie nowotworowej.
– Rak piersi może dotyczyć nas wszystkich, niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym mieście, czy małej miejscowości. Każda kobieta, także ta, która mieszka na wsi lub w małym miasteczku, powinna być wyposażona w wiedzę i niezbędne narzędzia, które pozwolą jej zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo – podkreśla Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. – Nasza kampania ma wymiar długofalowy, ponieważ podczas warsztatów przeszkolimy również grono ambasadorek BreastFit, które posługując się profesjonalnym fantomem, otrzymanym od Fundacji będą dalej szkolić kobiety w swoich regionach.
Do uczestnictwa w tych warsztatach Fundacja zachęca mężczyzn. – Partner może być dla kobiety bardzo dobrym wsparciem. Może ją dopingować do zadbania o własne zdrowie, przypominać o badaniach, wiedzieć na czym polega profilaktyka i być w nią aktywnie zaangażowany. Dlatego do udziału w naszych warsztatach zapraszamy także panów: mężów, narzeczonych, partnerów czy braci. Oswojenie mężczyzn z rakiem piersi, uświadomienie im, jak mogą pomóc kobiecie w samobadaniu, jak mogą z nią rozmawiać i wesprzeć w procesie diagnozy oraz choroby to kluczowe aspekty naszej kampanii – zachęca Adrianna Sobol, psychoonkolog Fundacji OnkoCafe.
Nieco innego adresata ma niedawno uruchomiony portal edukacyjny „Zaawansowany rak piersi”. Strona ma charakter edukacyjno-poradnikowy i jest kierowana do pacjentek, jak sama jego nazwa wskazuje, z zaawansowaną chorobą nowotworową. Oczywiście nie zaszkodzi, gdy zdrowe panie od czasu do czasu zerkną na tę stronę, choćby dlatego, by uświadomić sobie konieczność stałych, okresowych badań profilaktycznych. Portal stworzyli w ramach kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!” onkolodzy i organizacje pacjenckie – m.in. Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkocafe - Razem Lepiej, Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacją OmeaLife Rak piersi nie ogranicza. Inicjatorem i fundatorem przedsięwzięcia jest Novartis, szwajcarski koncern farmaceutyczny. Jego zaangażowanie nie powinno dziwić, gdyż większość inicjatyw promedycznych, nie tylko o charakterze edukacyjnym, jest wspierana finansowo przez przemysł farmaceutyczny i inne branże, których klientami są sektory medyczny i ochrony zdrowia.
Wracając do portalu... W jednym miejscu jego twórcy zgromadzili praktycznie komplet informacji o zaawansowanym, trzecim, stadium raka piersi. Od opisów medycznych podtypów biologicznych raka piersi po porady wideo udzielane przez psychologów. Ze strony zainteresowane mogą pobrać darmowe poradniki traktujące o tym: jak rozmawiać z lekarzem, jak rozmawiać z dziećmi, jak zwalczać depresję, gdzie szukać pomocy medycznej i psychologicznej... – Przez lata badań nad rakiem piersi nie odnotowano takiego postępu w zakresie leczenia chorych na zaawansowanego raka piersi, jakiego byśmy oczekiwali – zarówno my, lekarze, jak i chorzy oraz ich bliscy – mówi dr hab. n. med. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii. – Rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną. Postęp w zakresie leczenia pozwala nam jednak powiedzieć dziś, że zaawansowany rak piersi jest chorobą poddającą się leczeniu. Dlatego istnieje konieczność edukacji chorych i ich bliskich na temat choroby i sposobów radzenia sobie z nią...