Regularne wykonywanie profilaktycznych badań pozwala wykryć nowotwór piersi, szyjki macicy oraz raka jelita grubego. Nie należy zwlekać z badaniami, gdyż wiele nowotworów zaczyna się bezobjawowo.
Badania w kierunku raka piersi
W Polsce rak piersi to najczęstszy kobiecy nowotwór złośliwy. Pierwszym podstawowym badaniem jest samobadanie piersi. Jeśli wyczuwalny jest guzek lub stwardnienie, warto udać się do lekarza. Zaleca się wykonanie USG piersi, profilaktycznie powinny je robić kobiety między 20 a 40 r.ż. raz w roku. USG pozwala wykryć zmiany niewidoczne podczas mammografii i stanowi jej uzupełnienie. To metoda bezbolesna i bezpieczna, także dla kobiet w ciąży. Mammografia to z kolei badanie rentgenowskie, podczas którego pierś poddawana jest uciskowi, pozwalając wykryć wczesne zmiany nowotworowe.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy długo rozwija się w organizmie, nie dając żadnych objawów. Nowotwór jest skutkiem zakażenia rakotwórczym typem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Niezdiagnozowany nowotwór może objawiać się w późniejszym czasie jako krwawienie kontaktowe, ból w podbrzuszu czy obfite, długotrwałe miesiączki. W ramach profilaktyki warto poddać się cytologii. Jest to badanie, które polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Próbka jest przekazywana do laboratorium i tam poddana analizie.
Rak jelita grubego
Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór zlokalizowany w okrężnicy lub odbytnicy. Zwykle występuje on u pacjentów powyżej 50 r.ż., ale może też pojawić się u osób młodych. W przypadku podejrzenia nowotworu jelita grubego, wykonuje się test na obecność krwi utajonej w kale. Innym rozwiązaniem jest badanie jelita grubego na pewnym odcinku (sigmoidoskopia) lub na całej długości – kolonoskopia, polegająca na oczyszczeniu jelita grubego, a następnie wprowadzeniu do jego wnętrza przez odbyt cienkiego wziernika zakończonego kamerą. Dzięki obrazowi z kamery lekarz może postawić diagnozę.