osocze apel krwiodawstwo

i

Autor: RCKiK w Katowicach

Przechorowałeś COVID-19. Wstąp do Drużyny Kapitana Ozdrowieńca, oddaj OSOCZE

2021-04-09 14:53

Opinie naukowców są podzielone. Wg jednych – osocze nie pomaga w leczeniu C-19. Wg innych – odwrotnie. Jednak zapotrzebowanie na osocze w całej Polsce wzrosło o 100 proc. Stąd też apele regionalnych centrów krwiodawstwa. I sięganie po różne metody, by skłonić ozdrowieńców do donacji osocza, płynnej częścią krwi, stanowiącej 55 proc. jej objętości. Z apelem zwróciło się, największa w Polsce po mazowieckiej, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

– Niestety epidemia nie zwalnia, a zapotrzebowanie na osocze jest olbrzymie i zgromadzone do tej pory zapasy kurczą się – informuje dr n. med. Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK. Teraz zapotrzebowanie jest większe i dlatego zwracamy się z prośbą do krwiodawców: „Apelujemy do ozdrowieńców, żeby zgłosili się do nas i oddali osocze. Czekamy na Was!”. Centrum celuje w ozdrowieńców, z lekką dawką humoru w poważnej sprawie. Spece od marketingu przyczynili się do powstania Drużyny Kapitana Ozdrowieńca. To akcja promująca donację osocza i zachęcająca do jego oddawania przez tych, którzy przechorowali C-19, objawowo lub bezobjawowo. Na dedykowanej stronie internetowej  podane są wszystkie szczegóły techniczne: kto może oddawać osocze, kiedy, gdzie i jak przebiega procedura.

Z góry informujemy, że pobieranie osocza nie boli! Pobierane jest metodą plazmaferezy – pobierana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz na pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jest to metoda bezbolesna i całkowicie bezpieczna! Procedura trwa ok. 30-40 minut, a jednorazowo pobierane jest maksymalnie 650 ml osocza. W razie wątpliwości RCKiK zaprasza do kontaktu telefonicznego. Infolinia czynna 726 227 229 jest od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 14.30.

Jeśli przechorowałeś/przechorowałaś C-19, zgłoś się do najbliższego regionalnego centrum krwiodawstwa. Tam też potrzebują osocza.

Proboszcz z parafii Krzysztofa Krawczyka: Dzięki niemu ludzie odnajdywali drogę do Boga

W połowie marca katowickie Centrum dostarczało szpitalom dziennie 8 litrów osocza. Teraz trzeba dwa razy więcej. Dawka osocza pobrana od ozdrowieńca wystarczy dla trzech chorych na COVID-19. Do końca marca do RCKiK zgłosiło się ok. 4 tys. ozdrowieńców. Oddali ok. 800 litrów osocza. Zapotrzebowanie wzrasta w związku z III falą pandemii SARS-CoV-2/COVID-19. Do pierwszych dni kwietni centra krwiodawstwa w Polsce odnotowały ponad 48 tys. donacji osocza. Dali 62,2 tys. jednostek osocza. Różnica bierze się stąd, wyjaśnia PAP prof. Piotr Radziwon, dyrektor białostockiego RCKiK, że w trakcie donacji można pozyskać różną liczbą jednostek osocza, czasem są to trzy jednostki, czasem jedna.

A czy terapia z użyciem osocza od ozdrowieńców jest skuteczna? Tak, gdy poda się je we wczesnej fazie choroby. Oczywiście musi też zawierać dużo przeciwciał. Eksperci wskazują, że osocze można podać, gdy objawy zakażenia koronawirusem u pacjenta nie trwają dłużej niż tydzień. – wyjaśnia prof. Radziwon. Międzynarodowe badania REMAP-CAP z początku roku, prowadzone na 800-osobowej grupie wykazały, że podawanie osocza osobom chorym na C-19 i leczonym na oddziałach intensywnej terapii nie daje oczekiwanego efektu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły