Przełom w leczeniu wad wzroku

i

Autor: Materiały Prasowe

Przełom w leczeniu wad wzroku

2020-11-23 10:37

Cierpisz na starczo- lub krótkowzroczność? Okulistyka ma trwałe rozwiązanie w postaci zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. Najnowsze metody to też szersze możliwości zastosowania i bardzo szybki czas rekonwalescencji – mówi prof. Jerzy Szaflik, pionier laserowej korekcji wad wzroku w Polsce, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

PRESBYOND®

To rozwiązanie dla osób zmagających się z presbiopią, inaczej – starczowzrocznością. Czym właściwie charakteryzuje się to schorzenie?

Prof. Jerzy Szalik
Prof. Jerzy Szalik

Presbiopia to nie choroba, a naturalna konsekwencja starzenia się oka – tłumaczy prof. Szaflik. W jakimś stopniu cierpi na nią prawie każda osoba po 40. roku życia. Z upływem lat soczewki oka stopniowo tracą bowiem elastyczność. Utrudnia to ogniskowanie obrazu na blisko położonych obiektach, słabnie więc ostrość widzenia do bliży.

Efekt? Z coraz większym trudem czytamy, czy wykonujemy bardziej precyzyjne czynności. Osoby z presbiopią mówią o "za krótkich rękach", mając na myśli odruchowe odsuwanie oglądanych przedmiotów jak najdalej od oczu. Powoli przestaje to jednak wystarczać. Mogą też pojawić się objawy ciągłego wytężania narządu wzroku: bóle głowy, oczu, znużenie.

Presbiopię standardowo koryguje się okularami "plusami". Służą głównie do czytania, bo osobie ze starczowzrocznością jednocześnie utrudniają widzenie na odległość. Istnieją też okulary i soczewki kontaktowe tzw. progresywne. Mają one różne strefy pozwalające na widzenie do bliży, do odległości pośrednich i do dali. Wymagają jednak przyzwyczajenia. Trzeba nauczyć się korzystania z tego typu korekcji i zaakceptować jej ograniczenia. Jedynym optymalnym rozwiązaniem jest laserowa korekcja nowoczesną metodą PRESBYOND®.

Prof. Jerzy Szalik
Prof. Jerzy Szalik

W ogromnej większości przypadków PRESBYOND® umożliwia pozbycie się okularów do czytania czy progresywnych – mówi prof. Szaflik. Niemal wszyscy pacjenci odzyskują pełne widzenie na każdą odległość, bo tą metodą jednocześnie koryguje nie tylko presbiopię, ale i towarzyszące jej krótkowzroczność do -8,5 dioptrii albo nadwzroczność do +5,75 dioptrii.

Jak wygląda taka operacja? W rogówce, czyli zewnętrznej warstwie gałki ocznej, laserowo wycina się "klapkę". Po odpowiedniej modyfikacji powierzchni pod klapką, zamyka się ją. Taki zabieg na obu oczach trwa zaledwie około kwadransa. Chirurg okulista koryguje w ten sposób cały układ wzrokowy pacjenta, zapewniając mu jak najlepsze widzenie na wszystkie odległości: do bliży, dali i odległości pośrednich. Okres rekonwalescencji pooperacyjnej jest krótki, a efekty zabiegu – bardzo stabilne.

Przełom w leczeniu wad wzroku

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://okolaser.com.pl/

ReLEx SMILE®

Metoda laserowej korekcji ReLEx SMILE® przeznaczona jest dla osób z krótkowzrocznością. Zastosowana w niej technologia otrzymała w 2018 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki! Szwedzka Królewska Akademia Nauk doceniła możliwość „generowania bardzo intensywnych i ultrakrótkich impulsów optycznych”, co pozwala używać lasera do niezwykle precyzyjnego cięcia i wnikania w głąb tkanki.

Prof. Jerzy Szalik
Prof. Jerzy Szalik

Taki laser nazywany jest femtosekundowym. Wewnątrz rogówki wycina się nim mikrosoczewkę, a następnie usuwa się ją poprzez nacięcie o długości 2,5-4 mm. Laser femtosekundowy jest tak precyzyjny, że można nim wytworzyć wyjątkowo cienką mikrosoczewkę i korygować duże wady wzroku, nawet do -10 dioptrii. To wartości niedostępne dla innych metod korekcji – dodaje prof. Szaflik.

W przeciwieństwie do starszych metod laserowej korekcji wzroku nie ma tu konieczności usunięcia nabłonka i powierzchownych warstw rogówki, czy związanego z tym noszenia soczewki opatrunkowej. Przekłada się to na wyraźnie większy komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym, bardzo szybką stabilizację widzenia i mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Kto może skorygować wzrok z pomocą SMILE? Do zabiegu kwalifikują się osoby dorosłe, najczęściej po 20. roku życia, ze stabilną wadą wzroku przez co najmniej rok poprzedzający zabieg. Metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność do -10 dioptrii i astygmatyzm krótkowzroczny do -2 dioptrii. A co z osobami cierpiącymi na dalekowzroczność? Im najczęściej proponuje się metody alternatywne, takie jak EBK.

Prof. Jerzy Szalik
Prof. Jerzy Szalik

W Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie dobieramy metodę laserowej korekcji wady wzroku indywidualnie do potrzeb danego Pacjenta, optymalną dla danego przypadku – dodaje profesor Szaflik. Dzięki temu uzyskujemy najlepsze możliwe efekty.

Więcej informacji o zabiegach na stronie www.okolaser.com.pl, mailowo pod adresem [email protected]l i pod nr tel.: (22) 654-68-06, 654-67-81, 826-65-66.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły