książka_post-covid-19

i

Autor: SUM

PRZERAŻAJĄCA W TREŚCI książka śląskich lekarzy. Prawie wszystko o skutkach C-19

2021-03-26 18:57

– Tuż po zakażeniu nie mogłem wejść na drugie piętro do mieszkania. Gdy wniosłem zakupy musiałem przez 20 minut odpoczywać, leżąc na podłodze – wyjaśnia Piotr Polok, wykładowca akademicki z Bytomia. Na podstawie przebiegu klinicznego COVID-19 u 200 pacjentów powstała, staraniem kilkunastu specjalistów, rzecz pt. „Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post-COVID-19 (PC19)”. To pierwsza taka publikacja w Polsce.

„Wydaje się prawie pewne, że nawet po opanowaniu epidemii, z problemem przewlekłych konsekwencji zakażenia SARS-CoV-2 będziemy borykać się przez lata” – napisał w „wstępniaku” do książki wrocławski zakaźnik prof. Krzysztof Simon. Inni profesorowie, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, są jej redaktorami. To zakaźnik Jerzy Jaroszewicz i kardiolog Mariusz Gąsior. – To lektura obowiązkowa nie tylko w obliczu trzeciej fazy pandemii z jaką teraz się zmagamy. Z pewnością publikacja będzie wsparciem dla lekarzy pierwszego kontaktu, bo to do nich najpierw będą trafiać pacjenci z Post-COVID-19 – uważa prof. Jaroszewicz (od początku epidemii kieruje oddziałem covidowym w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1). Czym jest zespół postcovidowy? Post-COVID-19 to nieformalna nazwa zespołu objawów, który towarzyszy chorym nawet przez kilka miesięcy po typowym okresie rekonwalescencji COVID-19. Inaczej mówiąc: chory jest wyzdrowiał z C-19, ale choroba pozostawiła w nim uboczne skutki.

Przykład z publikacji: 48-letni ratownik medyczny trafił do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w… 40 dobie po zakażeniu koronawirusem wprost z oddziału neurologicznego, po leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu. Zabrzańscy kardiolodzy zdiagnozowali u niego aktywne zapalenie mięśnia sercowego, duszność, obrzęki. Na szczęście agresywne leczenie przyniosło skutek i dziś po czterech miesiącach objawy kliniczne ustąpiły, a objawy niewydolności serca, na którą cierpi, uległy znacznemu zmniejszeniu. Lekarze mają nadzieję, że wróci do pełni sił. Przypadek mężczyzny to jeden z najdramatyczniejszych przykładów następstw zakażenia koronawirusem.

dr Łukasz Jankowski: Rząd nie dzieli się wiedzą o pandemii [Super Raport]

– Do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych w okresie poinfekcyjnym przez pacjenta należy nietolerancja wysiłku, która zwykle wymaga diagnostyki różnicowej – kardiologicznej, pulmonologicznej, związanej z utratą masy mięśniowej czy zaburzeniami psychicznymi – wyjaśnia prof. Gąsior. Okazuje się, że wbrew stereotypom C-19 ma destrukcyjny wpływ (w ciężkich przypadkach) nie tylko na płuca. Także, by na tym przykładzie poprzestać, wywołuje zaburzenia psychiczne. Trwają one dłużej niż infekcja i muszą być – podkreślają redaktorzy publikacji – traktowane jako długotrwałe powikłania. Wśród chorych o ciężkim przebiegu zaburzenia psychiczne występowały u ponad 60 proc. pacjentów, w tym najczęściej są to: • bezsenność (42 proc.), • lęk (36 proc.), • zaburzenia uwagi (38 proc.) i pamięci (34 proc.), • depresja (33 proc.), • majaczenie (28 proc) i • chwiejność emocjonalna (28 proc).

A wiedzieliście, że uszkodzenie wątroby należy do typowych cech zakażenia SARS-CoV-2? Dotyczy to ok. 60 proc. pacjentów zakażonych poprzednim epidemicznym koronawirusem SARS oraz ponad połowy zakażonych SARS-CoV-2. – Co więcej, cechy uszkodzenia wątroby, m.in. podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, mogą wiązać się z cięższym przebiegiem i wyższą śmiertelnością COVID-19, szczególnie u chorych z przewlekłą chorobą wątroby, np. jej marskością – dodaje prof. Jaroszewicz. Brzmi to wszystko przerażająco, ale dotyczy najciężej chorych. C-19 może przebiegać: bezobjawowo lub łagodnie (brak lub łagodne zapalenie płuc) (ok. 80 proc. przypadków). Ciężko (z dusznością, niedotlenieniem lub powyżej 50 proc, obszarem zajętym płuca podczas obrazowania radiologicznego – 15 proc. zakażonych oraz krytycznie (z niewydolnością oddechową, wstrząsem lub niewydolnością wielonarządową) w 5 proc. przypadków. Nie wiadomo jednak, w której grupie przyjdzie się znaleźć, gdy się chwyci wirusa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły