Zazwyczaj są niegroźne i szybko same przechodzą, nawet bez konieczności zastosowania leków przeciwbólowych. Czasami jednak bóle brzucha mogą być objawem choroby.
Kłuje? Piecze? Ból brzucha może być różny i różne mogą być jego przyczyny. Warto wiedzieć, jakie.
- Bóle - wiercące, ssące - pojawiają się przed podjęciem ważnej decyzji, egzaminami, w stresie: jest to reakcja na silne emocje, czemu może zaradzić herbatka z melisy, rumianku, zjedzenie herbatnika, kawałka gorzkiej czekolady lub spacer dotleniający organizm. Niekiedy trzeba wspomóc się łagodnym uspokajającym preparatem.
- Pojawiają się po pewnym czasie od spożycia zbyt obfitego lub ciężkostrawnego posiłku: to reakcja na obciążony żołądek, przy której pomoże delikatny masaż brzucha, ziółka takie jak koper włoski, majeranek, kminek, mięta, rumianek.
l Mają charakter piekący, kurczowy, z uczuciem pełności brzucha, zgagą, wzdęciami, odbijaniem się: to może być zapalenie błony śluzowej żołądka, wskazana konsultacja z lekarzem.
- Pojawia się pieczenie, uczucie ssania, najczęściej przy pustym żołądku, mdłości po jedzeniu, wzdęcia: takie objawy mogą sugerować chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Jeśli objawy nasilają się lub pojawiają się cyklicznie, konieczna wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki.
- Bólom brzucha towarzyszy biegunka, ewentualnie podwyższona temperatura: to może być zakażenie żołądkowo-jelitowe, zatrucie pokarmowe, nietolerancja pewnych pokarmów. Jeśli biegunka się nasila, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
- Bólom towarzyszą naprzemiennie biegunka i zaparcia, uczucie pełności: to może być drażliwe jelito. Warto wykluczyć z diety rośliny strączkowe, napoje gazowane, nie spieszyć się przy jedzeniu. Trzeba też pić herbatki z kminku, kopru włoskiego i anyżku.
- Ból pojawia się w okolicy prawego podżebrza: to może być zapalenie wątroby, konieczna wizyta u lekarza.
- Kiedy boli w prawym podbrzuszu, a ból nasila się podczas chodzenia, kaszlu lub kichania, ewentualnie pojawia się gorączka, nudności, wymioty: to wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego, natychmiast do lekarza!
- Bóle mają charakter kolkowy, pojawiają się w prawym podbrzuszu, towarzyszą im np. wymioty: to mogą być kamienie żółciowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, konieczna wizyta u lekarza.
- Kiedy bóle mają charakter kurczowy, pojawiają się w nadbrzuszu i promieniują do całej jamy brzusznej i do pleców: to wskazuje na zapalenie trzustki. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Uwaga! Bóle brzucha i uczucie lęku oraz ucisku w klatce piersiowej mogą wskazywać na zawał serca. W takim przypadku trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.