Lekarze leczący pacjentów z COVID-19 zarobią więcej

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Przykład (na razie) nie idzie z góry. MEDYCY nie bardzo chcą się szczepić

2020-12-19 15:46

„Do 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych, szpitalach niewęzłowych, uzdrowiskach oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych” – poinformował (19 grudnia) Narodowy Fundusz Zdrowia. Pierwotnie pracownicy ochrony zdrowia (tzw. grupa 0) mieli wpisywać się na listy do 20 grudnia.

Jak podawał rzecznik Ministerstwa Zdrowia na pierwszą partię 10 tys. dawek szczepionki Pfizer/BioNTech są już chętni, a chęć zaszczepienia wyraziło „kilkadziesiąt tysięcy osób”. W ochronie zdrowia pracuje – od pracowników technicznych, przez administrację, po personel medyczny – kilkaset tysięcy osób. Nie w sposób ukryć, że w tym środowisku widać sceptyczne podejście do szczepionki. Zresztą nie tylko w branży. 17 proc. ankietowanych Polaków zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, a 23 proc. dopiero po jakimś czasie. 38 proc. badanych nie zamierza szczepić się w ogóle. To wyniki badań ankietowanych przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i ARC Rynek i Opinia (od 9 do 16 grudnia). By w Polsce pojawiła się odporność stadna, to 70 proc. populacji musi przejść przez infekcję bądź poddać się szczepieniu.

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz: Lekarze błagają o pomoc! Stoimy nad przepaścią

Jedną z przyczyn ograniczonego zaufania do szczepionek już powstałych i tych, które są w III fazie badań klinicznych jest to, że powstały w błyskawicznym tempie, kiedy wcześniej pracowano nad takimi produktami leczniczymi latami. Jeśli szybko, to po łebkach. Ta hipoteza zawarta została w „Apelu lekarzy i naukowców przeciw szczepieniom COVID-19" skierowanym (30 listopada) do prezydenta, premiera i ministra zdrowia. W nim to jego autorzy (są wśród nich profesorowie medycyny, ale także utytułowani z innych dziedzic nauki) wyrażają m.in. „zaniepokojenie perspektywą masowych szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 szczepionkami, które nie zostały właściwie zbadane”.

Epidemiolog prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska wyjaśnia portalowi Konkret24: „Konstrukcja szczepionki opierająca się o wprowadzanie mRNA jest platformą, nad którą badania trwają od co najmniej 10 lat. Poprzedzone badaniami laboratoryjnymi, na poziomie komórkowym na zwierzętach oraz badaniami klinicznymi na ludziach. Dlatego argument o braku badań nie ma podstaw". To tylko jedna z wątpliwości, które wymagają rzetelnego wyjaśnienia, jeśli w ankietach za szczepieniem ma się wypowiadać więcej od będących przeciw. Warto przeczytać, co w kwestii różnorakich wątpliwości związanych ze szczepionką przeciwcovidową ma do powiedzenie immunolog prof. dr hab. n.med. Wojciech Szczekilk. Odpowiada na pytania jasno i prosto.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły