Dezynfekcja ulic w Lublinie

i

Autor: pixabay.com/modovisible

Przypominamy: JEST obowiązek DEZYNFEKCJI w budynkach mieszkalnych. RYCHŁO W CZAS

2020-05-25 15:15

Higiena jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych w zmaganiach z zarazą. Mycie rąk i ich dezynfekcja wydają się czymś naturalnym. Po dwóch miesiącach od ogłoszenia epidemii Główny Inspektorat Sanitarny wprowadza zalecenia dla zarządzających budynkami mieszkalnymi. Mają je „utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym”.

Czy to jest obowiązek czy zalecenie? Z tytułu komunikatu (z 22 maja) wynika, że ZALECENIE, ale z jego treści, że jest już to OBOWIĄZEK. Zatem GIS zaleca/zobowiązuje, by po tym co się standardowo umyje w ramach klasycznej higieny, to na okoliczność walki z koronawirusem jeszcze dodatkowo zdezynfekować. Co? A „przestrzenie wspólne” w budynku (podłogi, schody, wnętrza wind itd.) oraz „powierzchnie dotykowe” (klamki, poręcze, uchwyty, domofony, tablice sterujące w windach, skrzynki pocztowe itd.). GIS przypomina, że „zgodnie z 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym”. Czyli obowiązek, a nie powinność.

Jak często dezynfekować to, co zostało umyte? Na logikę biorąc wówczas, gdy zostanie zabrudzone i znów trzeba będzie umyć. Logicznie, ale niekoniecznie zgodne z wytycznymi GIS. A te stanowią, że „częstotliwość przeprowadzania dezynfekcji oraz przedział czasowy pomiędzy poszczególnymi czynnościami dezynfekującymi powinny być poprzedzone analizą uwzględniającą następujące czynniki...” m.in. takie jak:
• specyfika obiektu, w tym wielkość i rodzaj obiektu (otwarty czy zamknięty),
• średnia liczbę osób przemieszczających się w częściach wspólnych czy metoda i rodzaje środków stosowanych do dezynfekcji.
Tych ostatnich (dopuszczonych) jest tak dużo, że GIS podaje link do szczegółowych informacji o produktach biobójczych. Jeśli ktoś chce przeczytać bardzo długi komunikat GIS w sprawie dezynfekowanie tego, co zostało wcześniej umyte, może uczynić to klikając w to miejsce. Dodać trzeba, że utrzymywania w PRZESTRZENI WSPÓLNYCH i POWIERZCHNI DOTYKOWYCH „w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym”, zasadniczo należy dokonywać nie na łapu capu, ale z przestrzeganiem profilaktyki antyempidemicznej. Pracownicy techniczni oraz personel sprzątający – że posłużymy się językiem komunikatu – ma być wyposażony w odpowiednie ŚIO (środki indywidualnej ochrony), m.in. w „jednorazowe maski zakrywającą otwory oddechowe z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2”. Niebawem minister zdrowia ma znieść obowiązek „zakrywania ust i nosa”. Czy wtedy personel sprzątający będzie mógł dezynfekować schody bez masek medycznych?

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Tragedia na Bemowie. Spalił się w mieszkaniu podczas towarzyskiego spotkania. Jego koledzy w szpitalu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły