pszczoły, ilustracja

i

Autor: Shutterstock

Pszczoły i NIEZWYKŁY OPATRUNEK śląskich naukowców. Będzie PRZEBOJEM?

2020-05-15 15:33

Zwykła gaza, przykrywająca ranę, to wkrótce będzie dobra do domowego leczenia skaleczenia. W ambulatoriach i szpitalach obok klasycznych opatrunków, stosuje się materiały medycznej zupełnie innej generacji, np. opatrunki żelowe czy z celulozy bakteryjnej. Naukowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oczekują na opatentowanie degradującej się, w kontrolowanym czasie, włókniny opatrunkowej.

Cóż jest w niej takiego niezwykłego? Jej aktywnym składnikiem jest PROPOLIS (czyli kit pszczeli, który w medycynie ludowej od dawna jest stosowany jako środek bakteriobójczy, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczny). Opatrunek wykonany jest z nanowłókniny, którą uzyskuje się poprzez elektroprzędzenie. Z grubsza rzecz ujmując: traktując prądem elektrycznym materiał polimerowy otrzymuje się nitki wielokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Przez to, że taki opatrunek umożliwia precyzyjne programowanie uwalniania propolisu, możliwe jest ustalenie czasu, w którym opatrunek ma pozostawać na ranie. To z kolei eliminuje konieczność wymiany opatrunku, a niekiedy zdejmowania opatrunku z częścią strupa, co może prowadzić do uszkodzenia gojącej się rany, a tym samym prowadzić do wydłużania procesu gojenia.

– Kluczowym składnikiem tego medycznego wynalazku jest propolis. Jego mechanizm działania regeneracyjno-reperacyjnego precyzyjnie określono w przebiegu realizacji badań – podkreśla prof. dr hab. Paweł Olczyk, jeden z grupy autorów projektu „Włóknina opatrunkowa i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej”. Propolis kreuje korzystne „biochemiczne środowisko” dla procesu regeneracyjno-reparacyjnego oraz minimalizuje możliwość wystąpienia zaburzeń gojenia ran. Badania wykazały, że „po zakończeniu terapii propolisem koncentracja wolnych rodników w ranach oparzeniowych jest znacznie niższa aniżeli w ranach traktowanych konwencjonalnym czynnikiem terapeutycznym”. W opracowaniu niezwykłego opatrunku uczestniczyli również naukowcy z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.

Górnik z Rybnika na kwarantannie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły