Jak obuchem w głowę
To oczywiście był ogromny szok dla całej rodziny. Tym większy, że pan Romuald nie miał żadnych objawów, mogących świadczyć o nowotworze. Papierosy co prawda palił, ale, odkąd przeszedł zawał, a było to ponad 14 lat temu, rzucił. – Nawet na grypę nie chorował, prowadził zdrowy, aktywny tryb życia, a wyniki podstawowych badań, jak morfologia i OB., były w normie. A po zawale to jeszcze bardziej dbał o swoje zdrowie, systematycznie się badał. – dopowiada córka. – Ta diagnoza to jak obuchem w głowę.
Szczęście w nieszczęściu
O szczęściu mogą mówić w co najmniej dwóch przypadkach. Raz, kiedy trafili do znakomitego lekarza, który od początku wyjaśniał, na czym choroba polega i czego można oczekiwać. A dwa, że od lekarza dowiedzieli się o nowoczesnej terapii, która lada chwila może być refundowana (i tak się stało), i że, biorąc pod uwagę wyniki badań genetycznych pana Romualda, może on się do niej kwalifikować.
- Gdyby nie doktor Paweł Perkowski, nie wiedzielibyśmy, co robić –mówi ze wzruszeniem pani Edyta. – Że w ogóle jest taka możliwość, że warto spróbować. I to wszystko działo się tu, w szpitalu w Koninie, a nie w jakiejś centralnej placówce w Polsce.
Jak nowonarodzony
Niepotrzebna była operacja, chemio- czy radioterapia. Już w pierwszej linii leczenia u pana Romualda zastosowano immunoterapię , która działa na układ odpornościowy tak, że on sam niszczy komórki nowotworowe.
Na tym leczeniu pan Romuald jest od roku. Badania pokazują, że guz już się zmniejszył o ponad 60 proc. , nie ma przerzutów. Pacjent doskonale tę terapię znosi, praktycznie bez żadnych objawów ubocznych. Teraz wierzy, ze jego rak może stać się chorobą przewlekłą. – Trzymam ją w garści – mówi.
Lek jest dostępny, gorzej z diagnostyką
- Zastosowanie immunoterapii u chorych na raka płuca daje bardzo dobre rezultaty, nieosiągalne w dobie chemioterapii.– mówi prof. Paweł Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Na szczęście immunoterapia jest już w Polsce refundowana, a historia p. Romualda pokazuje, że staje się powoli chorobą przewlekłą. Szybko wykryty nowotwór daje szanse na pełne wyleczenie, nie wolno więc zapominać o dostępie do szybkiej diagnostyki, dzięki której szybko wdrożyć skuteczne leczenie. Medycyna ciągle się rozwija i warto dowiadywać się, jakie obecnie są dostępne skuteczne metody leczenia.