Rak piersi: kiedy piersi sprawiają kłopot

i

Autor: thinkstockphotos.com

Rak piersi. Kobieto, badaj się regularnie

2020-11-23 13:30

Wraz z końcem października zakończyła się ogólnopolska akcja profilaktyczna raka piersi. Nie oznacza to jednak, że nie można już wykonywać badań profilaktycznych, w tym tak ważnej mammografii. Pamiętaj, wczesne wykrycie raka piersi daje o wiele większe szanse na jego całkowite wyleczenie.

Mammografia i badania piersi to niestety nadal w Polsce temat tabu, nadal zbyt mało kobiet poddaje się profilaktycznym badaniom. Są one niezwykle ważne bo pozwalają na wykrycie zmian rakowych w bardzo wczesnych stadium co może w konsekwencji uratować nasze życie i zdrowie.

Gorący okres na produkcji świątecznych ozdób

Co oznacza "wcześnie wykryty rak"?

Są to przede wszystkim wszelkie zmiany, które mogą być zbyt małe by były wyczuwalne podczas samobadania piersi. To takie guzki, które zazwyczaj mają poniżej 2 cm średnicy, bez przerzutów do węzłów chłonnych. Przy tak wykrytych zmiana rokowania są najlepsze, a szanse na pełne wyzdrowienie duże. W profilaktyce rakowej najważniejszymi badaniami się mammografia oraz USG piersi.

Zobacz także: PROMOCJE na Black Friday w Rossmannie. MARKOWE perfumy 140 złotych TANIEJ! Ceny zwalają z nóg

Mammografia na NFZ

Co ważne, przesiewowe badania mammograficzne kobietom powyżej 50 roku życia refunduje NFZ. To właśnie u pań, które przekroczyły ten wiek najczęściej diagnozuje się raka piersi. Młodszym kobietom rekomenduje się regularne wykonywanie USG albo rezonansu magnetycznego.

Zobacz równieżPrzełom w leczeniu wad wzroku

Pamiętaj, tylko regularna samokontrola i badania profilaktyczne mogą uchronić nas przed poważnymi chorobami. W przypadku raka piersi istotne czynniki jak zwiększają ryzyko zachorowania to między innymi: palenie papierosów, często spożywanie alkoholi, otyłość, późne macierzyństwo oraz wczesna pierwsza miesiączka. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły