Mammografia i badania piersi to niestety nadal w Polsce temat tabu, nadal zbyt mało kobiet poddaje się profilaktycznym badaniom. Są one niezwykle ważne bo pozwalają na wykrycie zmian rakowych w bardzo wczesnych stadium co może w konsekwencji uratować nasze życie i zdrowie.
Co oznacza "wcześnie wykryty rak"?
Są to przede wszystkim wszelkie zmiany, które mogą być zbyt małe by były wyczuwalne podczas samobadania piersi. To takie guzki, które zazwyczaj mają poniżej 2 cm średnicy, bez przerzutów do węzłów chłonnych. Przy tak wykrytych zmiana rokowania są najlepsze, a szanse na pełne wyzdrowienie duże. W profilaktyce rakowej najważniejszymi badaniami się mammografia oraz USG piersi.
Zobacz także: PROMOCJE na Black Friday w Rossmannie. MARKOWE perfumy 140 złotych TANIEJ! Ceny zwalają z nóg
Mammografia na NFZ
Co ważne, przesiewowe badania mammograficzne kobietom powyżej 50 roku życia refunduje NFZ. To właśnie u pań, które przekroczyły ten wiek najczęściej diagnozuje się raka piersi. Młodszym kobietom rekomenduje się regularne wykonywanie USG albo rezonansu magnetycznego.
Zobacz również: Przełom w leczeniu wad wzroku
Pamiętaj, tylko regularna samokontrola i badania profilaktyczne mogą uchronić nas przed poważnymi chorobami. W przypadku raka piersi istotne czynniki jak zwiększają ryzyko zachorowania to między innymi: palenie papierosów, często spożywanie alkoholi, otyłość, późne macierzyństwo oraz wczesna pierwsza miesiączka.