Jak wynika z najnowszych badań w ciągu roku wykrywa się 18-19 tys. zachorowań na nowotwór piersi, z czego niestety 6 tys. kończy się śmiercią pacjentki. Te dane są przerażające, ale pojawia się coraz więcej kampanii zachęcających Polki do badań. Według lekarzy, jeśli raka piersi wykryje się w początkowym stadium, nawet w 95 proc. można go pokonać.
Rozpoznaj objawy
Istotne są objawy. Jednym z najważniejszych jest wyczuwalny guzek, asymetria biustu czy zmiana wielkości, kształtu lub konturu piersi. Skóra może być bardziej twarda, zgrubiona. Pojawia się rumień lub tzw. „pomarańczowa skórka”.
Inny objaw, który może świadczyć o chorobie, to zmiana wyglądu brodawki sutkowej np. wyciągnięcie, owrzodzenie, zmiany skórne wokół brodawki i wyciek. Jeśli jest krwisty, może być to oznaka raka.
Kobieta może też mieć podwyższoną temperaturę ciała. Innym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych.
Duże plamki przypominające piegi na piersi mogą być z kolei oznaką rzadkiej i agresywnej odmiany nowotworu – raka zapalnego piersi. W tym przypadku lekarz od razu powinien skierować na badanie mammograficzne, USG piersi i węzłów chłonnych oraz badanie TK lub PET, w celu zlokalizowania możliwych przerzutów.
Czytaj także: Czynniki, które ZWIĘKSZAJĄ ryzyko raka piersi