Padaczka Rolanda: przyczyny, objawy, leczenie

i

Autor: thinkstockphotos.com Padaczka Rolanda to łagodna padaczka wieku dziecięcego z iglicami okolicy centralno-skroniowej (BECTS).

Zdrowie

Rzadkie zespoły padaczkowe to wyzwanie dla chorych, ich rodzin i systemu opieki

2024-03-14 14:47

Mówimy „padaczka”, ale to nie jest jedna choroba. To zespoły padaczkowe, różniące się między sobą odpowiedzią na leczenie oraz rokowaniem dotyczącym remisji napadów. Do tej pory opisano ok. 60 zespołów padaczkowych . Większość z nich występuje u dzieci i młodzieży.

Wyzwaniem dla całego systemu opieki nad chorymi na zespoły padaczkowe są te należące do chorób rzadkich, stanowiące niewielki odsetek wszystkich zespołów padaczkowych. Należą do nich chorzy z zespołem Dravet i zespołem Lennoxa-Gastauta. Schorzenia te pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie i towarzyszą pacjentom przez całe życie. Na podstawie danych brytyjskich (polskich danych brakuje) można szacować, że w naszym kraju jest ok. 1,5 tys. osób z potwierdzonym zespołem Dravet  lub potwierdzonym zespołem Lennoxa-Gastauta. Oba należą do najcięższych zespołów padaczkowych, cechuje je mnogość heterogennych i lekoopornych napadów.

Poza napadami padaczkowymi występują w nich objawy pozanapadowe, takie jak zaburzenia intelektualne, opóźnienie ruchowe i behawioralne, zaburzenia ze spektrum autyzmu, nadpobudliwość. W przebiegu padaczki może dojść do nagłej niespodziewanej śmierci – jej ryzyko jest znacznie wyższe u pacjentów z zespołem Dravet i zespołem Lennoxa-Gastauta.

Trudna kontrola napadów w rzadkich zespołach

W zespołach padaczkowych konieczne jest skuteczne leczenie napadów, aby zapobiec urazom, niepełnosprawności i zagrażającym życiu powikłaniom, w tym nagłej śmierci. Podstawą leczenia jest leczenie objawowe i wspomagające za pomocą leków przeciwpadaczkowych (LPP). Jednak, w przypadku rzadkich zespołów, takich jak zespół Dravet czy Lennoxa-Gastauta, leczenie jest trudne, gdyż w tym przypadku występuje oporność na leczenie. Ci chorzy często leczeni są wieloma, nawet kilkunastoma lekami, a mimo to u wielu nie uzyskuje się kontroli napadów.

Złożona etiologia

- Rozpoznanie elektroklinicznych zespołów padaczkowych determinuje wiek, w którym występują poszczególne typy napadów, chcarakterystyczny rodzaj zmian w zapisie czynności bioelektrycznej mózgu, EEG, zmiany w obrazach MR mózgowia, określona podatność na leki oraz rokowanie. W różnych okresach życia obraz kliniczny i przyczyny padaczki są różne. Od kilku lat obserwujemy postęp p[oszukiwani, przede wszystkim genetycznego podłoża padaczki – mówi prof. Barbara Steinborn z Katedry i Kliniki Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Coraz więcej leków

- W ciągu ostatnich trzech dekad znacznie rozszerzył się farmakologiczny arsenał leków i obecnie obejmuje ponad 30 różnych pozycji. Mimo tej liczby nadal ok. 30 proc. osób z padaczką nie osiąga trwałego uwolnienia od napadów – zwraca uwagę prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska z Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Trzeba jednak podkreślić, że dzięki zastosowaniu nowych leków wyniki kliniczne dla wielu pacjentów poprawiły się. A lekarze zyskali możliwość dostosowania wyboru leczenia do charakterystyki czy profilu klinicznego danej osoby, tak, aby uzyskać jak najlepszą kontrole napadów przy minimalizacji objawów niepożądanych.

Obciążenie dla bliskich

Z uwagi na częstotliwość, różnorodność i intensywność napadów, opieka chorym w zespołach Dravet i Lennoxa-Gastauta jest bardziej wymagająca i obciążająca niż w przypadku innych zaburzeń padaczkowych.

- Opieka nad dzieckiem z padaczką lekooporną może trwać wiele lat, dekad, wymaga stałego zaangażowania. Konsekwencją tego jest to, że rodzice dzieci codziennie napotykają wiele wyzwań związanych ze stanem zdrowia swoich nieuleczalnie chorych dzieci – mówi Jolanta Kuryło ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Ciężką Padaczką Lekooporną DRAVET. PL

- Zazwyczaj jedno z rodziców musi zrezygnować z aktywności zawodowej na rzecz opieki nad dzieckiem – dodaje Iwona Sierant, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę. – Prowadzi to do zubożenia rodziny i jej szybkiego wypalenia. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko sytuacja jest jeszcze trudniejsza.

Aby skuteczniej leczyć padaczkę, trzeba stworzyć wyspecjalizowane poradnie i ogólnopolskie centra kliniczne dla dzieci i dorosłych, podkreślają eksperci. I rozszerzyć dostęp do terapii rzadkich zespołów padaczkowych oraz stworzyć systemy wsparcia i opieki nad osobami z zespołami padaczkowymi, zwłaszcza dorosłymi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły