grube dziecko grubas otylosc nadwaga (2)

i

Autor: East News

Są pacjenci ważący ponad 300 kg. Będzie nowa formuła LECZENIE OTYŁOŚCI?

2020-07-23 15:57

Otyłość zwana olbrzymią jest leczona chirurgicznie. Z wpływów z podatku cukrowego ma być finansowana nowa formuła opieki na tymi pacjentami: NFZ zamierza płacić od 2021 r. za świadczenia w leczeniu ekstremalnej otyłości w zależności... od uzyskanych efektów leczniczych.

Jeśli do tego dojdzie – a prezes NFZ Adam Niedzielski podkreślał, podczas tematycznej konferencji zorganizowanej przez PAP, że jest za wprowadzeniem takiego modelu – to będziemy świadkami epokowego wydarzenia. Będzie to model płacenia za wynik, gdzie premiowane będzie przywrócenie do zdrowia. Ów pionierski model opracowali eksperci kliniczni oraz Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. – Będzie to polegać na tym, że świadczeniodawca, który będzie realizował ten program, otrzyma różną wycenę świadczeń w zależności od efektów. Będą to efekty bariatryczne, czyli procentowa utrata masy ciała, efekty metaboliczne np. ustąpienie cukrzycy czy ustąpienie astmy, a także wskaźniki chirurgiczne, przy których będziemy premiować hospitalizację do 3 dni. Będzie nagradzana realizacja świadczeń u pacjentów z najniższą śmiertelnością – 0,5 proc. Istotnym wskaźnikiem jest też powrót do aktywności zawodowej – wyjaśniał Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Kiedy jest się otyłym? Jeśli tkanka tłuszczowa stanowi 25 proc. masy ciała kobiety i 15 proc. w przypadku mężczyzny, to wszystko jest OK, bo to są idealne parametry. Jeśli jednak kobieta ma ponad 35 proc. tłuszczu w masie ciała, a mężczyzna ponad 25 proc., to można już mówić o zdiagnozowaniu otyłości. Według prognoz do 2025 r. otyłość będzie już dotyczyła co trzeciego Polaka i 26 proc. Polek. Jakby tego złego było mało: otyłość wśród dzieci rośnie w Polsce najszybciej w Europie. Gdy ilość tkanki tłuszczowej u kobiety wynosi ok. 45-50 proc., a u mężczyzny – ok. 35 proc., mówimy o otyłości olbrzymiej. Każda otyłość przyczynia się do rozwoju wielu chorób (zawały, udary, cukrzyca itd.), ale otyłość olbrzymia, nie leczona, jest śmiertelnym zagrożeniem dla chorego. Takich osób mamy w Polsce ok. 500 tys. Ekstremalne stadium tej choroby wymaga leczenia bariatrycznego. Interwencja chirurgiczna polega m.in. na:
• założeniu specjalnej opaski wokół górnej części żołądka,
• operacji utworzenia z części żołądka tzw. małego żołądka i skróceniu jelita cienkiego,
• na umieszczeniu w żołądku balonu, metodą endoskopową i mało inwazyjną. We wszystkich tych przypadkach chodzi o to, by choremu zmniejszyć chęć do nadmiernego jedzenia, głównej (ale nie jedynej) przyczyny otyłości.

Otyłośc u dzieci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły