Dziecko, kręgosłup

i

Autor: pixabay.com

Prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko ma wadę postawy, jest ogromne! Dlaczego?

2019-10-18 13:05

Tak wygląda niestety rzeczywistość w przypadku 90 procent polskich uczniów, którzy maja problemy z kręgosłupem i płaskostopiem. Dzieci mało się ruszają i zbyt dużo czasu spędzają przy komputerach. Dodatkowo noszenie ciężkich tornistrów powoduje u nich zmiany przeciążeniowe.

Dzisiejsi 10-latkowie za 10–15 lat wylądują w gabinetach fizjoterapeutów ze zmianami jak u ludzi w podeszłym wieku. Aby temu zapobiec już teraz w mysłowickich szkołach pojawili się studenci fizjoterapii. Realizują oni projekt Ergoskrzaty, czyli Ergonomia dla najmłodszych. O projekcie mówi Julia Szczupider.

Ergoskrzaty - studenci fizjoterapii w szkole w Mysłowicach

Podczas zajęć dzieci uczą się np. jak dobrze spakować plecak do szkoły. Opowiada Piotr Sorek.

Ergoskrzaty - studenci fizjoterapii w szkole w Mysłowicach

Plecak powinien ważyć 10-15 procent masy naszego ciała, czyli w przypadku 30-kilogramowego dziecka są to 3-4 kilogramy. Czesto zdarza się jednak, że dzieci dźwigają na plecach około 7 kilogramów. Aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy - wynika z danych Instytutu Matki i Dziecka. Najczęściej to wady kręgosłupa, kolan i stóp. Powodów jest kilka: zbyt mała aktywność fizyczna, coraz większa liczba otyłych dzieci i nastolatków, a także coraz dłuższy czas spędzany przez najmłodszych przed telewizorem i komputerem. Na pomoc ruszyli studenci fizjoterapii, którzy w mysłowickich szkołach realizują projekt Ergoskrzaty. Podczas zajęć uczą dzieci jak prawidłowo pakować plecaki i jak je nosić. Pokazują też jak prawidłowo siedzieć.

Julia Szczupider o projekcie Ergoskrzaty

Projekt realizowany będzie do końca stycznia 2020 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki