krwiobus krwiodawstwo krew krwiodawcy

i

Autor: Andrzej Bęben

Smartfony pomagają krwiodawcom. Apka Bliscy Krewni może więcej

2021-09-29 6:50

Największe w Polsce regionalne centrum krwiodawstwa, w Katowicach, rozwija aplikację Bliscy Krewni. Apka zadebiutowała w niezbyt szczególnym czasie, bo tuż przed epidemią SARS-CoV-2/COVID-19. Jest dedykowana honorowym krwiodawcą. To co kiedyś było w dokumentacji medycznej (czyli tzw. papierach) donatora teraz jest w apce, w jego profilu.

Aplikacja powstała na zlecenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Pozwala na stworzenie profilu dawcy. Umożliwia, o czym już wspomnieliśmy, dostęp do historii donacji, zaplanowanie kolejnej donacji, znalezienie najbliższych punktów krwiodawstwa. Apka wskaże jak dojechać do danego punktu. Informuje na bieżąco o akcjach wyjazdowych oraz… zniżkach i kuponach promocyjnych dla krwiodawców. Centrum zachęca do oddawania krwi także drobnymi profitami. Kreuje sieć Lokali Bliskich Krewnych. Tworzą ją na punkty gastronomiczne, usługowe i handlowe oferujące zniżki stałe lub czasowe dla krwiodawców. Mogą z nich skorzystać pokazując ważną legitymację dawcy lub aktywny status dawcy w swojej aplikacji Bliscy Krewni. — Dla właścicieli lokali udział w akcji Lokale Bliskich Krewnych to szansa, aby pokazać swoje zainteresowanie lokalnymi inicjatywami i wyróżnić się na tle innych punktów w mieście. Aby zapisać się do sieci Lokali Bliskich Krewnych wystarczy wypełnić formularz kontaktowy— zachęca Michał Draczyński z ekipy, która stworzyła Bliskich Krewnych.

Apka jest ciągle rozwijana. — Od niedawna krwiodawcy mogą korzystać z nowych opcji w aplikacji Bliscy Krewni. Pierwszą nowością jest możliwość sprawdzenia wyników morfologii krwi, poziomu hemoglobiny, krwinek białych oraz krwinek czerwonych. Wprowadziliśmy możliwość ręcznego dodawania donacji krwi. Krwiodawca, który oddał krew w placówkach innych niż należące do RCKiK w Katowicach, będzie mógł dodać ręcznie miejsce donacji, ilość oddanej krwi pełnej lub jej składników oraz datę samej donacji.

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?

Wkrótce w apce pojawi się… licznik oddanej krwi. Użytkownik będzie wiedział, ile jeszcze jej powinien oddać, by uzyskać odpowiedni tytuł zasłużonego dawcy krwi. Odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” III stopnia otrzymuje się po oddaniu 5000 ml (kobiety) lub 6000 ml (mężczyźni). II stopnia po donacji 10000 ml (kobiety) lub 12000 ml (mężczyźni). Odznaka I stopnia należy się kobiecie, która oddała 15000 ml krwi lub mężczyźnie, który dał 18000 ml, jak to się określa poetycko, „daru życia”. Kto oddał 20000 ml krwi jest dawcą krwi „Zasłużonym dla zdrowia narodu”. Jeśli ilość oddanej krwi będzie spełniała powyższe wymagania, w aplikacji pojawi się informacja o możliwości odebrania zaświadczenia uprawniającego do otrzymania legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Epidemia wpłynęła na zmniejszenie donacji. Zdrowy człowiek, zakwalifikowany przez lekarza do oddania krwi (można być zdrowym, ale jak się chorowało na raka, to nie można być krwiodawcą) może jednorazowo oddać 450 ml pełnej krwi. Proces jej pobranie trwa 5-8 minut. Pobiera się ją od mężczyzn nie częściej niż 6 razy w roku, a od kobiet nie częściej niż 4 razy w roku. Centrum w Katowicach zaopatruje w krew i jej pochodne 140 szpitali i klinik w województwie śląskim. Istnieje od 70 lat. W tym czasie pobrano krew od 5 mln dawców. Codziennie wydaje do szpitali od 200 do 250 l krwi.

QUIZ. Proktolog, dermatolog… Czym zajmuje się ten lekarz? W połowie polegniesz
Pytanie 1 z 18
Lekarz posiadający specjalizację z leczenia chorób płuc to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły