Sok

i

Autor: materiał promocyjny

Soki - dla zdrowia. Warto je pić

2020-04-29 0:00

WHO zaleca spożywane minimum 400 g owoców i warzyw dziennie, najlepiej w pięciu porcjach. Zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia jedną z nich może być szklanka (200 ml) soku. Warto wykorzystywać wszystkie dostępne warzywa i owoce pod różnymi postaciami, zarówno świeże, mrożone, gotowane, jak i w formie przetworów.

Polska jest największym w Europie oraz drugim na świecie, po Chinach, producentem soku zagęszczonego z jabłek. Jesteśmy też największym na świecie producentem zagęszczonego soku z czarnych porzeczek i aronii oraz znaczącym producentem soków z wiśni, malin i truskawek. Polska jest wyjątkowym na skalę światową rynkiem konsumpcji i produkcji przecierowych soków z marchwi. Soki warto pić, by zadbać o zdrowie. Jakie składniki zawierają?

Witamina C

Witamina C chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, pomaga utrzymać prawidłowe działanie systemu odpornościowego, odpowiada za wytwarzanie kolagenu i prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz białek potrzebnych do budowy kości i chrząstek, skóry, dziąseł i zębów, wspomaga system nerwowy, przyczynia się do absorpcji żelaza. Bogate w tę witaminę owoce to przede wszystkim dzika róża, czarne porzeczki, truskawki i cytrusy, a wśród warzyw papryka czy brokuły. Szklanka soku pomarańczowego dostarcza 60 mg tej witaminy, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na ten składnik to 80 mg.

Kwas foliowy (folacyna, foliany)

Foliany są niezbędne do prawidłowej syntezy aminokwasów, produkcji krwi w organizmie, funkcjonowania systemu immunologicznego. Są potrzebne w procesie wzrostu i rozmnażania komórek organizmu człowieka. Pomagają także w prawidłowym rozwoju płodu w czasie ciąży. Szklanka soku z buraków zapewnia wymaganą dawkę dzienną tego składnika czyli 200 μg.

Błonnik

Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik rozpuszczalny (pektyny), czyli ten obecny właśnie w sokach, ogranicza szybkość wchłaniania cukrów, regulując wahania poziomu glukozy we krwi oraz wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Błonnik pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie, a nawet substancje rakotwórcze. Pęczniejąc w żołądku, zmniejsza odczucie głodu i pomaga w walce z otyłością. Zawartość błonnika w diecie przeciętnego Polaka jest zbyt niska i wynosi około 15 g w dobowej racji pokarmowej, a zgodnie z zaleceniami WHO powinna wynosić od 27 do 40 g. Błonnik można znaleźć w sokach i nektarach, które zawierają miąższ owocowy, czyli w tych naturalnie mętnych lub przecierowych. Szczególnie bogate w błonnik są przecierowe soki warzywne i warzywno-owocowe.

Inne składniki

Soki, nektary i napoje owocowe lub warzywne zawierają również m.in. wysokie dawki potasu (szczególnie sok pomidorowy i marchwiowy), składników mineralnych, wapnia i magnezu. Dlatego bardzo ważne, szczególnie dla osób pozostających w domu, robiących rzadziej zakupy, a przez to spożywających mniej świeżych owoców i warzyw, jest włączenie w dietę tych produktów.

MATERIAŁ PARTNERSKI KUPS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły