Specjaliści alarmują: seniorzy przestają się diagnozować i leczyć

i

Autor: Shutterstock

Specjaliści alarmują: seniorzy przestają się diagnozować i leczyć

2021-04-20 0:00

Specjaliści alarmują: seniorzy przestają się diagnozować i leczyć. Osteoporoza nie poczeka na koniec pandemii – kontynuuj leczenie i diagnozuj – wypełnij prosty test i poznaj swoje ryzyko!

 Hasło: “Zostań w domu, będziesz bezpieczny” to motyw przewodni ostatnich miesięcy. Powtarzamy je więc jak mantrę i zamykamy się w czterech ścianach. Izolacja społeczna nie jest jednak wyjściem idealnym, o czym bardzo dotkliwie przekonują się osoby chore na osteoporozę.

Fundacja My Pacjenci pozyskała dane z NFZ, które pokazują, że liczba porad udzielonych w Poradniach Leczenia Osteoporozy w okresie od marca do września 2020 zmniejszyła się o 21.5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jeszcze bardziej zmalała frekwencja w gabinetach reumatologów i ortopedów: lekarze tych specjalności przyjmują o 30,9 proc. mniej pacjentów, niż przed pandemią.

W efekcie, spada również liczba zlecanych zabiegów: operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego odbyło się o 32,3 proc. mniej niż przed rokiem. Mniej osób kierowanych jest także na badania diagnostyczne, w tym densytometrię (spadek  aż o 35,7 proc).

Specjaliści alarmują: seniorzy przestają się diagnozować i leczyć

i

Autor: Materiały Prasowe

Nie rezygnuj z leczenia osteoporozy w pandemii

Historia Pani Haliny, 70 – latki z Pruszkowa potwierdza jak trudno jest kontynuować leczenie osteoporozy w pandemii. Dwa lata temu zaczęło się od bólów kręgosłupa, po diagnostyce okazało się że Pani Halina ma osteoporozę, która spowodowała mikrozłamania kręgosłupa. Otrzymała leczenie w formie tabletek, jednak w jej wypadku okazało się ono nieskuteczne, została jej zarekomendowana  terapia w formie iniekcji raz na pół roku, która pozytywnie wpłynęła na przebieg choroby. W czasie pandemii nie mogła jednak otrzymać kolejnej dawki leku, ponieważ lekarz POZ niesłusznie wymagał kolejnego zaświadczenia (w formie pisemnej), że pacjentka powinna kontynuować terapię. Kontakt z lekarzem specjalistą był tylko zdalny...miesiące mijały, na szczęście z opóźnieniem, ale udało się otrzymać kolejną dawkę leku.       

 Osteoporoza w Polsce: 2,1 miliona chorych

W Polsce w populacji po 50. roku życia aż 2,1 mln osób choruje na osteoporozę, z czego większą część stanowią kobiety – ok. 1,7 mln. [1] Osteoporoza to niezwykle poważna choroba: nieleczona prowadzi do niepełnosprawności oraz znacząco zwiększa ryzyko śmierci.

Osteoporoza, jak każda choroba przewlekła, wymaga stosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich oraz zachowania ciągłości terapii. Nieprzestrzeganie zasad leczenia, brak ciągłości terapii skutkuje wzrostem ryzyka złamań i niesprawności funkcjonalnej, a także wzrostem śmiertelności.

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia już wcześniej dalekie były od optymistycznych: zgodnie z raportem za rok 2019, rocznie dochodzi do 120 tys. złamań, których przyczyną jest osteoporoza. Liczba tych najpoważniejszych – złamań szyjki kości udowej – sięga 35 tysięcy. W ich wyniku blisko 30 proc. pacjentów w Polsce nie przeżywa pierwszego roku od zdarzenia.

W tym roku trudno będzie stworzyć podobne zestawienie. Biorąc pod uwagę nikłą frekwencję w poradniach, może zabraknąć wiarygodnych danych do statystyk.

Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii, ty też nie czekaj z pomocą

Fundacja My Pacjenci apeluje także o pomoc seniorom w leczeniu, o zwrócenie uwagi, dopytanie czy rodzice biorą leki, czy mają w najbliższym czasie zaplanowane wizyty u lekarzy specjalistów – czy potrzebują pomocy w kontakcie z ochroną zdrowia. Leczenie nie może być przerwane.

W czasie pandemii nie wolno rezygnować z diagnostyki !

Jeśli masz 60 lat lub więcej – poświęć kilka minut i wypełnij test ryzyka osteoporozy

Jeśli wynik wskaże ryzyko wystąpienia osteoporozy, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o diagnostykę w kierunku osteoporozy.

[1] Dane Zespołu Ekspertów ds. Osteoporozy przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Specjaliści alarmują: seniorzy przestają się diagnozować i leczyć

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: TEST RYZYKA OSTEOPOROZY

Jak przygotować się do szczepień #covid19, co robić po szczepieniu i jak leczyć #covid19 w domu? wskazówki  dla pacjentów  - eksperci informują  i edukują

Jak przygotować się do szczepień #covid19

i

Autor: Materiały Prasowe

Objawy poszczepienne – co stosować?

Profesor Ernest Kuchar, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wyjaśnił, że pojawiające się u części osób po szczepieniu #covid19 objawy takie jak gorączka czy  ból poszczepienny nie są niczym niepokojącym i należy zastosować leki typu ibuprofen czy paracetamol. Dodał, że pojawiające się informacje dotyczące stosowania w tej sytuacji wyłącznie paracetamolu nie znajdują potwierdzenia w badaniach. Zwrócił też uwagę, że pacjenci nie powinni się obawiać szczepień i ufać profesjonalistom medycznym.

Jak przygotować się do szczepień #covid19

i

Autor: Materiały Prasowe

Eksperci podali także zalecenia do leczenia #covid19 w domu, zgodnie ze Stanowiskiem  Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dotyczące leczenia pacjentów z bólem w aspekcie COVID-19 objawy występujące przy infekcji #covid19 mają charakter objawów zapalnych:

  • Ze względu na mechanizm powstawania – ból mięśni w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 jest typowo zapalny, dlatego lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa.
  • Bóle głowy mogą być także częstym objawem infekcji wirusowej. Zaobserwowano je u około 8% chorych hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-29. Ze względu na mechanizm powstawania tego rodzaju bólu, lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) – z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa. [1]

Eksperci podkreślali, żeby wszelkie doniesienia kierowane do pacjentów opierać o potwierdzone fakty, wykorzystywać rekomendacje towarzystw naukowych oraz agencji takich jak: EMA czy WHO, które potwierdzają i zalecają stosowanie zarówno ibuprofenu, jak i paracetamolu w objawach Covid-19. W dobie pandemii, gdzie zarówno emocje pacjentów, jak i ich lęk  o własne zdrowie, są większe niż standardowo, wszelkie fake news’y są szczególnie szkodliwe, jednocześnie szybciej się rozprzestrzeniają, potęgując obawy.  [1] https://www.mp.pl/bol/wytyczne/237012,stanowisko-polskiego-towarzystwa-badania-bolu-dotyczace-leczenia-pacjentow-z-bolem-w-aspekcie-covid-19-spowodowanej-wirusem-sars-cov-2

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły