strażacy i ratownicy medyczni

i

Autor: Andrzej Bęben

Ranking zawodów

Strażaków i medyków najbardziej poważamy, ale to najmniej szanowani influencerzy… najwięcej zarabiają

2023-05-11 17:13

Agencja Reserch SW opublikowała kolejnego, trzeciego już, „Ranking prestiżu zawodów i specjalności”. Tradycji stało się zadość i ponownie w czołówce najbardziej poważanych przez nasze społeczeństwo profesji znalazły się zawody medyczne. Nadal jednak największym uznaniem wśród Polaków cieszą się strażacy. To numer jeden. Na ostatnim miejscu w tej klasyfikacji znaleźli się… Nie, nie. Politycy uplasowali się na trzecim od końca miejscu. Tabelę zamykają influencerzy, z 12,9-proc. uznaniem.

Zacznijmy nie od zwycięzców tego rankingu, ale od zawodów, które po raz pierwszy w nim uwzględniono. To: farmaceuta/aptekarz, trener biznesu/coach, pracownik HR oraz pracownik call-center. Umiejscowienie tych kategorii zawodowych na tle dotychczasowych specjalności jest bardzo zróżnicowane. Farmaceuci zadebiutowali z dobrym wynikiem zajmując 6. pozycję, zaraz za profesorem uniwersytetu. Polacy uplasowali specjalistów ds. kadr (29. miejsce) i coachów (31 miejsce) pomiędzy przedstawicielami stanu duchownego (ksiądz - 30. miejsce).Najmniej udany debiut zaliczył pracownik call-center, który zajął 32. pozycję tuż przed politykami (14,3 proc. darzy ten zawód uznaniem i twórcami treści internetowych.

A teraz o liderach rankingu (obejmującego 40 zawodów). W roku 2023, podobnie jak w latach ubiegłych, podium zdominowane jest przez dwa zawody: strażaka oraz ratownika medycznego. Pierwszy z nich poważany jest przez 83,9 proc. Polaków, drugi przez 83 proc. respondowanych. O trzecie miejsce ciągle rywalizują pielęgniarki i lekarze. W tym roku, to jednak te zmagania wygrały pielęgniarki (75 proc.) wyrządzając o punkt procentowy doktorów. Pozostałe miejsca w czołówce zawodów cieszących się społecznym uznaniem objęli kolejno: profesorowie wyższych uczelni (68,9 proc.), farmaceuci (68,2 proc.), górnicy (62,1 proc.) oraz inżynierowie (60,4 proc.).

Gołym okiem widać, że pan Łukasz jest inwalidą. Ale zdaniem lekarzy na rentę socjalną nie zasługuje

W komentarzu do wyników badań czytamy: „Liderzy rankingu umocnili swoje miejsce, zyskując średnio 2-3 punkty procentowe społecznego poważania, względem roku 2022. Podobnie, najwięksi przegrani tego zestawienia pogłębili swoje końcowe lokaty, tracąc 3-4 punktów procentowych. Jednak w środkowej części rankingu można zaobserwować pewną dynamikę. Na znaczeniu zyskał informatyk, analityk systemów komputerowych, który z miejsca 12. w 2021 r. awansował w roku na 9. pozycję. Jeszcze większy skok, choć nieco niżej, bo z 19. na 14. miejsce odnotował zawód adwokata. Zauważalnie ku dołowi tabeli przesunął się za to właściciel dużej firmy, zajmując 22. pozycję i spadając aż o 6 oczek w rankingu względem 2022 r. Tendencja spadkowa dotyczy również zawodu robotnika wykwalifikowanego (np. tokarza, murarza), którego pozycja spada sukcesywnie od 2021 r. Wówczas zajmował on 6. pozycję, podczas gdy w 2023 r. dopiero 12”. Oczywiście z wyniki tegorocznej edycji „Ranking prestiżu zawodów i specjalności” nie pokrywają się ze średnimi dochodami jego liderów. Wydaje się, że w statystycznym ujęciu zawód z ostatniego miejsca w społecznym poważaniu gwarantuje najwyższe zarobki.

Sonda
Czy wykonujesz zawód z czołówki najbardziej uznanych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły