Najmłodsi stosunkowo łagodnie przechodzą zakażenie koronawirsuem, a w wielu przypadkach bezobjawowo. Zdarza się jednak, że kilka tygodni po wyzdrowieniu u dzieci rozwija się PIMS, czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny po Covid-19. Jednym z możliwych objawów jest właśnie kaszel.
Czym jest PIMS
Szacuje się, że pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny po Covid-19 rozwija się u 1 na 1000 zakażonych koronawirusem dzieci. Z danych pochodzących z krajowego rejestru chorób zakaźnych w Polsce, które są prowadzone od dwóch lat w ramach projektu badawczego MOIS-CoR wynika, że liczba pacjentów z PIMS wynosi ponad 440 (stan na 11.06.2021 r.).
Jeden z objawów choroby
Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny po Covid-19 najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, ale nie jest to regułą. Typowe objawy PIMS to:
- gorączka (powyżej 38,5oC przez min. 3 dni) i słaba reakcja na leki przeciwgorączkowe,
- podwyższony wskaźnik wskazujący na reakcje zapalne w organizmie (CRP>100 mg/l),
- bóle brzucha, wymioty i biegunka,
- zaburzenia pracy układu krążenia, w tym krzepnięcia,
- rumieniowa, plamista wysypka (na ogół bezbolesna i bez uczucia świądu),
- zapalenie spojówek,
- silne bóle głowy, kończyn i szyi,
- ogólne osłabienie,
- zaburzenia pracy układu nerwowego (apatia, niedowłady) i nerek,
- kaszel (pojawia się w późniejszej fazie PIMS).
Kaszel poinfekcyjny
Oczywiście kaszel może (ale nie musi!) być objawem PIMS, niemniej warto objawy skonsultować z lekarzem. Kaszel suchy lub mokry często towarzyszy np. infekcji wirusowej z katarem, ale też może być pozostałością po niej – wówczas mówi się o kaszlu poinfekcyjnym. Taki kaszel zwykle dokucza dziecku przez kolejne 2, a nawet 3 tygodnie po przebytej chorobie. Pamiętaj, aby oprócz kaszlu nie lekceważyć innych objawów. Jeśli towarzyszy mu gorączka, bóle w klatce piersiowej lub duszności, może być to zapalenie płuc! Suchy kaszel u naszej pociechy może z kolei mieć związek zarówno z infekcją, jak i alergią czy astmą. Podczas takiego kaszlu w gardle dziecka nie zalega wydzielina, nie ma też więc potrzeby jej odkrztuszania. W każdym razie ten rodzaj kaszlu zwykle pojawia się nocą, jest bardzo męczący, przez co często powoduje trudności z zasypianiem i ze snem. Jeśli to zwykłe przeziębienie pomocny może się okazać syrop na kaszel suchy dla dzieci powyżej 2 r.ż. – Unituss Junior. Dlaczego warto go stosować?
Syrop na suchy kaszel
Jeśli twoja pociecha skarży się na drapanie w gardle i nie wysypia się w nocy, warto ulżyć jej w cierpieniu. Idealnym rozwiązaniem będzie podanie mu syropu na kaszel suchy Unituss Junior. Syrop ma pyszny truskawkowy smak, a do tego jest skutecznym środkiem w leczeniu objawowym suchego kaszlu. Obecna w nim substancja czynna to lewodropropizyna, która działa przeciwkaszlowo i rozkurczająco na oskrzela. W Rejestrze Produktów Leczniczych znajdziemy również informację o tym, że składnik ten hamuje kaszel o różnej etiologii m.in. kaszel związany z zakażeniem górnych i dolnych dróg oddechowych czy kaszel towarzyszący krztuścowi. Lek w postaci syropu jest wygodny w stosowaniu, a podanie doustne leku powoduje, że lewodropropizyna szybko się wchłania. Unituss Junior może być również stosowany przez osoby dorosłe, co ma szczególne znaczenie, gdy zarazimy się chorobą od malucha.